3 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rada Bezpieczeństwa ONZ popiera amerykański plan zawieszenia broni między Izraelem a Gazą

Rada Bezpieczeństwa ONZ popiera amerykański plan zawieszenia broni między Izraelem a Gazą

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

  • autor, Anna Faji
  • Rola, BBC News, Waszyngton

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych głosowała za planem zawieszenia broni zaproponowanym przez Stany Zjednoczone między Izraelem a Strefą Gazy.

Propozycja określa warunki „całkowitego i całkowitego zawieszenia broni”, uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas, zwrotu szczątków martwych zakładników i wymiany więźniów palestyńskich.

Za przyjęciem rezolucji przygotowanej przez Stany Zjednoczone głosowało 14 z 15 członków Rady Bezpieczeństwa. Rosja wstrzymała się od głosu.

W rezolucji stwierdza się, że Izrael przyjął propozycję zawieszenia broni i wzywa Hamas, aby również się na nią zgodził.

Oznacza to, że Rada Bezpieczeństwa przyłącza się do szeregu rządów, a także do grupy G7 najbogatszych krajów świata, wspierając trzyczęściowy plan zaprezentowany 31 maja przez prezydenta Joe Bidena.

Głosowanie prawdopodobnie zwiększy presję po obu stronach, aby pozytywnie zareagowała na plan i miała na celu zakończenie konfliktu. Nastąpiło to również wkrótce po spotkaniu sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena z zagranicznymi przywódcami, w tym z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, próbując pozyskać poparcie dla porozumienia pokojowego.

Na kilka godzin przed głosowaniem w Organizacji Narodów Zjednoczonych Blinken powiedział, że jego przesłanie do przywódców w regionie brzmiało: „Jeśli chcesz zawieszenia broni, wywrzyj presję na Hamas, aby się zgodził”.

Grupa wcześniej oświadczyła, że ​​popiera części planu, a w poniedziałek wydała oświadczenie, w którym „z zadowoleniem przyjęła” decyzję Rady Bezpieczeństwa. Hamas prawdopodobnie zażąda gwarancji, że plan doprowadzi do trwałego zawieszenia broni i całkowitego wycofania Izraela ze Strefy Gazy.

Według urzędników amerykańskich i izraelskich przywódcy polityczni w Doha nie odpowiedzieli jeszcze formalnie na tę propozycję.

Pierwsza faza dotyczy wymiany zakładników i więźniów oraz krótkotrwałego zawieszenia broni.

Druga faza obejmuje „trwałe zaprzestanie działań wojennych”, a także całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy, zgodnie z tekstem amerykańskiego projektu rezolucji.

Trzecia faza skupia się na długoterminowych perspektywach Strefy Gazy i rozpoczyna wieloletni plan odbudowy Gazy.

Poniedziałkowa decyzja zapada 10 dni po ogłoszeniu przez prezydenta Bidena, że ​​Izraelczycy zatwierdzili plan. Jednak Netanjahu nie poparł jeszcze amerykańskiej propozycji.

Chociaż Biden przedstawił inicjatywę pokojową jako inicjatywę izraelską, Stany Zjednoczone są również świadome, że podzielona koalicja rządząca Izraela podchodzi do planu z wahaniem. Dotyczy to także otwartego sprzeciwu części skrajnie prawicowych ministrów, którzy grożą sprowokowaniem upadku rządu, jeśli porozumienie zostanie przyjęte.

Niedzielna rezygnacja byłego generała Benny’ego Gantza z gabinetu wojennego pogłębiła to poczucie niestabilności.

Na koncie prezydenta Bidena w serwisie X, dawniej Twitterze, odnotowano przyjęcie uchwały. „Hamas twierdzi, że chce zawieszenia broni” – napisano w poście. „Ta umowa jest okazją do udowodnienia, że ​​naprawdę mają na myśli.”

„Dzisiaj głosowaliśmy za pokojem” – powiedziała Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ.

Ambasador Wielkiej Brytanii Barbara Woodward określiła sytuację w Gazie jako „katastrofalną”, dodając, że „cierpienia trwają bardzo długo”.

„Wzywamy obie strony, aby wykorzystały tę szansę i skierowały się w stronę trwałego pokoju, który zagwarantuje bezpieczeństwo i stabilność narodów izraelskiego i palestyńskiego” – powiedział Woodward.

Z radością przyjął tę decyzję brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.

Chociaż Stany Zjednoczone zawetowały już podobne środki, nie zawetowały marcowej rezolucji. Netanjahu powiedział wówczas, że Stany Zjednoczone „porzuciły” swoje poprzednie stanowisko łączące zawieszenie broni z uwolnieniem zakładników.

Ministerstwo zdrowia kierowane przez Hamas twierdzi, że liczba ofiar śmiertelnych w Gazie przekroczyła 37 000, odkąd Izrael odpowiedział na jego atak.