22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rabini z Nassau niosą Torę ukraińskim uchodźcom w Polsce i mają pomóc w „zniszczeniu nienawiści”

Rabini z Nassau niosą Torę ukraińskim uchodźcom w Polsce i mają pomóc w „zniszczeniu nienawiści”

Grupa trzech rabinów z hrabstwa Nassau udała się w tym tygodniu do Polski, aby rozdać Torę uchodźcom ukraińskich Żydów, niosąc przesłanie nadziei uciekającym z rozdartego wojną narodu.

Rabin Art Vernon z kongregacji Sharee Shalom w West Hempstead powiedział: „Istnieje święta Tora, której grupa Żydów może przestrzegać”. „Dla społeczności ukraińskiej wiemy, że toczy się wojna i życie nie jest normalne. Niektórzy ludzie są wysiedleni na Ukrainie i starają się zachować choć odrobinę normalności.

Rabin Steven M. z Temple Hill w North Woodmere; Wraz z Graberem Vernon był częścią panelu kierowanego przez rabina Jaya Rosenbauma, przewodniczącego Północnoamerykańskiej Rady Rabinów i emerytowanego rabina Temple Israel of Lawrence.

Wrócili w czwartek wieczorem po pięciodniowej podróży, podczas której dostarczyli Torę, znaną jako Pięć Ksiąg Mojżesza, ambasadorowi Ukrainy w Warszawie, który miał dostarczyć ją żydowskim uchodźcom – poinformowali w tym tygodniu rabini z Polski. .

– Taki jest cel przyjazdu do Polski, aby pomóc wykorzenić nienawiść. Wiem, że głęboko to poruszyło” – powiedział Rosenbaum. „Co więcej, Tora porusza kwestię, która doprowadziła do tej straszliwej tragedii i głębokiego konfliktu, które widzimy na Ukrainie” – powiedział, zauważając, że inwazja Rosji na Ukrainę narusza przykazania Tory.

„To międzynarodowy akt przestępczy polegający na pożądaniu własności i niepodległości Ukrainy” – powiedział Rosenbaum. „Złota Reguła jest niezbędna dla naszego myślenia Abrahamowego. To miłość do bliźniego, tak jak ty. Widzimy, że to działa na Ukrainie. Nie jest humanitarne traktowanie bliźniego z podejrzliwością, zazdrością lub strachem, jeśli nie masz tego, czego nie masz.

Grupa rabinów spotkała się także z zastępcą ambasadora Ukrainy w Polsce i członkami polskiego rządu – powiedział Graber, w tym z wiceministrem spraw zagranicznych Polski Arkadiuszem Mularczykiem. Jak dodał, poruszano między innymi potrzebę wzmocnienia więzi transatlantyckich między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

READ  Foxcraft Football zwyciężył w Polsce, aby uniknąć porażki

Ambasador Ukrainy powiedział rabinom, że oczekuje podziękowań od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Vernon powiedział, że delegacja odwiedziła także Auschwitz, obóz koncentracyjny, w którym w latach 1941–1945 w okupowanej przez Niemców Polsce podczas II wojny światowej zamordowano ponad milion Żydów. Ich historia, niegdyś zapomniana pod rządami sowieckimi, teraz istnieje, powiedział Vernon. Upamiętniony w Polsce.

Vernon powiedział, że dzięki swojej podróży ma nadzieję przybliżyć swemu zborowi na Long Island lepsze zrozumienie Holokaustu, podczas którego zginęło 90% polskich Żydów.

„Najgorszy Holokaust wydarzył się w Polsce, a nie polski rząd czy naród polski” – powiedział.