Pudimex, polska spółka zależna Feroviel, ukończyła Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Arlon w kolorze czarnym, jedno z najstarszych miast w Polsce. Głównym celem tego ośrodka badawczego jest rozwój przemysłu rafineryjno-petrochemicznego, wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych oraz praca nad nowymi technologiami i produktami. Kampus zbada również, jak ulepszyć i ulepszyć istniejące procesy. Do ukończenia budowy Pudimexu i przekazania centrum badawczo-rozwojowego inwestorowi PKN Arlene potrzebne będzie 700 metrów sześciennych betonu, 180 km okablowania, 750 ton stali zbrojeniowej i 22 km układania rur.
Zlokalizowany na powierzchni 43 000 metrów kwadratowych z możliwością rozbudowy w przyszłości, kampus posiada osiem obiektów. Budynki biurowo-przemysłowe koordynujące pracę części badawczo-magazynowej, technicznej z zapleczem laboratoryjnym, badawczo-badawczym zajmują powierzchnię ok. 2000 mkw. z mapownią i pilotownią oraz magazynem testowo-surowcowym. W ramach inwestycji powstał magazyn zewnętrzny z zapleczem do produkcji mieszanek paliwowych, a także budynek biurowy z zapleczem administracyjnym całego kampusu oraz niezbędną infrastrukturą techniczną.
Prace budowlane prowadzone przez Budimax obejmują wykonanie infrastruktury wraz z budynkami: dróg wewnętrznych, parkingów i placów manewrowych. Praca Pudimexu polega na gotowym wyposażeniu budynków centrum poprzez rozmieszczenie dostarczonego sprzętu, materiałów i sprzętu laboratoryjnego, oprócz budowy.
Inwestycja posiada osiem funkcji. W pomieszczeniach biurowo-przemysłowych łączących funkcję badawczo-magazynową znajdzie się laboratorium, sala pilotażowo-mappingowa wraz z zapleczem badawczo-badawczym, które zajmą powierzchnię ok. 2000 mkw. oraz budynki magazynowe i magazynowe. surowy materiał. W ramach inwestycji powstał zewnętrzny magazyn wraz z zapleczem do produkcji mieszanek paliwowych oraz budynek biurowy, w którym zlokalizowane są zaplecze zarządcze całego kampusu oraz cała niezbędna infrastruktura techniczna. Prace budowlane prowadzone przez Pudimax obejmują wykonanie infrastruktury wraz z budynkami: dróg wewnętrznych, parkingów oraz placów manewrowych. CPR zajmuje powierzchnię 43 000 metrów kwadratowych. Wolna przestrzeń terenowa pozwoli na rozbudowę obiektu w przyszłości.
Zaawansowana technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną instalację obiektów testowych do wysokości 15 metrów. W skład kompleksu wchodzi pomieszczenie klimatyczne wysoko- i niskotemperaturowe, stacja dynamometru mechanicznego oraz nowoczesne obiekty zwane taśmami do wytwarzania mediów, w tym dwie chłodnie kominowe, kotłownia zbiorników i kompresora, zbiornik azotu oraz stacje uzdatniania wody.
Wartość kontraktu, podpisanego w kwietniu 2019 r., to ok. 167 mln zł netto i zarządzanego w formule EPC (Engineering, Procurement, Construction).
PKN Orlan jest europejską rafinerią i detalistą ropy naftowej. Jest uważana za pierwszą spółkę notowaną na giełdzie w Polsce i prowadzi dużą działalność w Niemczech i krajach bałtyckich.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35