25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przesuwa polskie wojska na wschodnią granicę pośród obaw Wagnera

Przesuwa polskie wojska na wschodnią granicę pośród obaw Wagnera

WARSZAWA (Reuters) – Polska rozpoczęła w sobotę przemieszczanie 1000 żołnierzy na wschód kraju – powiedział minister obrony narodowej w związku z rosnącymi obawami członków NATO, że obecność bojowników Grupy Wagnera na Białorusi może doprowadzić do wzrostu napięć na jej granicy. .

Decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina o zaoferowaniu najemnym bojownikom z grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna możliwości relokacji na Białoruś wywołała obawy wśród wschodnich członków NATO, że ich obecność może spowodować większą niestabilność w regionie.

„Ponad 1000 żołnierzy i prawie 200 jednostek sprzętu z 12. i 17. brygady zmechanizowanej ruszyło na wschód kraju” – napisał na Twitterze Mariusz Błaszak.

„To pokazuje naszą gotowość do reagowania na próby destabilizacji w pobliżu granic naszego kraju”.

W ubiegłą niedzielę Polska zapowiedziała, że ​​wyśle ​​500 policjantów w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.

Polska odnotowała w ostatnich tygodniach wzrost liczby migrantów próbujących przekroczyć granicę z Białorusią. Według straży granicznej w piątek ponad 200 osób, w tym obywatele Maroka, Indii i Etiopii, próbowało nielegalnie przekroczyć granicę.

Polska oskarżyła Białoruś o sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na swojej granicy poprzez próby przerzucania ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki na granicę od 2021 roku.

Starszy dowódca Wagnera powiedział w sobotę, że najemnicy ze zgrupowania przygotowują się do wyjazdu na Białoruś.

(Raportowanie przez Alana Charlisha; montaż przez Rose Russell)

READ  Polskie partie opozycyjne krytykują zmiany w ordynacji wyborczej