12 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przełomowe wydarzenie w USA łączy amerykańskich i polskich partnerów

Niedawno wielokrotnie nagradzana polska kompozytorka zwróciła się do Uli Śniegowskiej, autorki muzyki do kilkudziesięciu filmów, w sprawie US in Progress, wydarzenia branżowego odbywającego się równolegle z Festiwalem Filmów Amerykańskich we Wrocławiu i uznawanego za pomost pomiędzy polskimi i rynki amerykańskie. .

„Podszedł do mnie i powiedział: «Wystarczająco dużo zrobiłem na polskim rynku. Potrzebuję wprowadzenia na rynek międzynarodowy. Skoro w USA rośnie popularność, czy możecie mi pomóc?»” – wspomina Schniekowska.

Świętując swoją 13. edycję, US in Progress wystartowało jako prezentacja dla wschodzących niezależnych amerykańskich filmowców. Co roku w ramach wydarzenia europejscy agenci sprzedaży, dystrybutorzy i programiści festiwali prezentują wybór amerykańskich tytułów niezależnych znajdujących się na końcowych etapach produkcji. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8-10 listopada.

Jednak od momentu powstania wydarzenie przekształciło się w tętniące życiem spotkanie branżowe, skupiające polskich i amerykańskich producentów pragnących zacieśnić więzi między obydwoma krajami – co jest szczególnie atrakcyjną okazją dla partnerów transatlantyckich, którzy chcą w pełni wykorzystać konkurencyjność Polski 30. % rabat gotówkowy. „To zdecydowanie wyraźne wezwanie do współpracy międzynarodowej” – mówi Schniekowska.

Dzieje się tak w dużej mierze dzięki wyróżnieniom i nagrodom pieniężnym, jakie firma Progress of the US przyznaje biorącym udział w wydarzeniu amerykańskim tytułom indie znajdującym się w końcowej fazie produkcji. W tym roku siedem wiodących polskich firm postprodukcyjnych – Black Photon, EarWorks & SoundTravel, Fixafilm, Orka Studio, Platige Image, Soundflower Studio i XANF – zaoferuje nagrodę rzeczową o wartości 10 000 dolarów za usługi postprodukcyjne. Tymczasem Polski Instytut Sztuki Filmowej przyzna nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 dolarów, którą zwycięski twórca przeznaczy na postprodukcję, film, dźwięk i/lub efekty wizualne w Polsce.

Również Dolnośląskie Centrum Filmowe – partner wydarzenia – ogłasza nagrodę, która zostanie przeznaczona na poszukiwanie lokalizacji dla przyszłego projektu zainteresowanego filmowaniem w regionie.

Zjawisko – twierdzi Szynikowska – wyraźnie rośnie. Tegoroczni organizatorzy wytypowali do ostatniego etapu montażu osiem filmów – najwięcej spośród ponad 60 zgłoszeń, jak dotąd, wybranych w USA. Szynikowska widzi „skok” w liczbie zgłaszanych tematów. Jeden z tegorocznych uczestników zarobił ponad milion dolarów – niemały wyczyn w świecie niezależnego kina bootstrap – podczas gdy w innych występują gwiazdy od uznanych aktorów, takich jak Michael Cera i Francesca Scorsese.

Trwający rekord w USA – stwierdziła Snickowska – mówi sam za siebie. Spośród ubiegłorocznych uczestników dwa miały premierę na Festiwalu Filmowym Tribeca – komediothriller Shane’a Atkinsona „Laroy” i dramat rodzinny Moniki Sorrell „Góry”, który otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury – a dwa miały premierę na tegorocznym festiwalu w Locarno: Lucy. Kerra „Portret rodzinny” – debiut pełnometrażowy oraz thriller Gabriela Bynsickiego i Richarda Karbali „Spadające gwiazdy”, którego premiera odbyła się na szwajcarskim festiwalu Piazza Grande. Tymczasem prace nad przełomowym gatunkiem reżysera Pete’a Oza „Jedika” trwają w USA w 2021 r., a jego premiera odbyła się na SXSW, a następnie w zeszłym roku trafiła do amerykańskiej dystrybucji kinowej.

„Program na przestrzeni lat zdecydowanie zyskał na wartości” – mówi Schniekowska.

Oto projekty wybrane na tegoroczne wydarzenie:

Wigilia w Millers Point
Reżyseria: Tyler Taormina
Producenci: Krista Minto, Rob Rice, Eric Berger, Kimberly Toy, Kevin Anton, Calogero Carucci, Jeremy Gardner, Tyler Taormina i Michael Cera

Fajny portfel
Reżyseria: Cutter Hodiern
Producent: Vanishing Angle

Znajomy dotyk
Reżyseria: Sarah Friedland
Producenci: Matthew Thurm i Alexandra Byer

Jeden z najlepszych
Reżyseria: India Donaldson
Producenci: Graham Mason, Diana Irvine, Wilson Cameron i Sarah Winshall

Poznaj mnie
Reżyseria: Edson Jean
Producent: Ronald Pace

Obex
Reżyseria: Albert Birney
Producenci: Pete Oz i Emma Hannaway

Woda jest zawsze gorąca
Reżyseria: Morgan Grants
Producenci: Adam Gersh i Greg Stewart

Jesteśmy nieznajomymi
Reżyseria: Anu Walia
Producenci: Miranda Cahn, Olivia Wingate, Alex Bach, Zach Spicer i Joy Jorgensen