12 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Proton Docs to zorientowana na prywatność odpowiedź na Dokumenty Google i Microsoft Word

Proton Docs to zorientowana na prywatność odpowiedź na Dokumenty Google i Microsoft Word

Dokumenty protonowe Wydaje się bardzo Podobnie jak Dokumenty Google: białe strony, pasek narzędzi formatowania u góry, aktywne wskaźniki pokazujące, kto jest w dokumencie, a jego nazwisko jest dołączone do kursora, wszystko. Nie jest to szczególnie zaskakujące z dwóch powodów. Po pierwsze, Dokumenty Google są bardzo popularne, a możliwości zaprojektowania edytora Dokumentów i tak są ograniczone. Po drugie, Proton Docs istnieje właściwie po to, by oferować wszystkie wspaniałe funkcje Dokumentów Google – tylko bez Google w tym wszystkim.

Dokumenty są Uruchomienie dzisiaj Inside Proton Drive, jako najnowsza aplikacja z pakietu narzędzi biznesowych Proton skupiających się na prywatności. Firma, która zaczynała jako klient poczty e-mail, oferuje teraz także kalendarz, system przechowywania plików, menedżer haseł i nie tylko. Dodanie Dokumentów do ekosystemu ma sens dla Protona, ponieważ próbuje konkurować z Microsoft Office i Google Workspace i najwyraźniej wydaje się, że nastąpi wkrótce po przejęciu przez Proton Standard Notes w kwietniu. Jednak dyrektor PR Proton, Will Moore, powiedział mi, że Standard Notes nie zniknie — to po prostu Dokumenty zapożyczające pewne funkcje.

Wydaje się, że pierwsza wersja Proton Docs ma większość tego, czego można oczekiwać od edytora dokumentów: opcje tekstu sformatowanego, wspólne edytowanie w czasie rzeczywistym i obsługę multimediów. (Jeśli Proton poradzi sobie z osadzaniem obrazów lepiej niż Google, może odnieść ogromny sukces w tym zakresie.) Na razie jest ona zoptymalizowana wyłącznie do przeglądania Internetu i komputerów stacjonarnych, choć Moore powiedział mi, że w końcu trafi na inne platformy. „Wszystko, co ma Google, jest w naszym planie działania” – mówi.

Wyobraź sobie Dokumenty Google… to wszystko. Wiesz, jak wygląda Proton Docs.
Obraz: Proton

Ponieważ jest to produkt Proton, bezpieczeństwo jest najważniejsze: firma twierdzi, że każdy dokument, naciśnięcie klawisza, a nawet ruch kursora jest kompleksowo szyfrowany w czasie rzeczywistym. Proton od dawna obiecał, że nie będzie sprzedawać ani w żaden inny sposób wykorzystywać danych użytkowników, co może spodobać się większej liczbie osób niż kiedykolwiek teraz, gdy pojawia się tak wiele pytań dotyczących sposobu wykorzystywania dokumentów i informacji do uczenia modeli sztucznej inteligencji. (Tyle ile jest warte, Google twierdzi Nie wykorzystuje również Twojej zawartości do szkolenia swoich modeli.)

READ  Like a Dragon: Infinite Wealth usuwa New Game+, umieszczając ją za paywallem DLC.

Proton to tylko jedna z firm, które próbują zaoferować Google i Microsoftowi alternatywy skupiające się na prywatności i jak dotąd żadnej z tych firm nie udało się przełamać ich dominacji. Jednak produkty Proton znacznie się poprawiły w ciągu ostatnich kilku lat i prawie oferują wszystko, co niektórzy użytkownicy mogą potrzebować wymienić. (Brakuje jednej rzeczy: arkuszy kalkulacyjnych. Powodzenia w zatrzymywaniu Excela, Proton.)