13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Protestujący rolnicy starli się z policją w Warszawie

Protestujący rolnicy starli się z policją w Warszawie

Zamieszki wybuchły wkrótce po rozpoczęciu ostatniego protestu rolników w stolicy Polski, Warszawie, w środę rano.

Demonstranci podpalili siedzibę premiera, co w pewnym momencie doprowadziło do starć z policją, a niektórzy obrzucili funkcjonariuszy petardami.

Licznie zgromadzeni rolnicy zebrali się dziś rano w stolicy przed oficjalnym rozpoczęciem protestu premiera Donalda Tuska przed Pałacem Prezydenckim o godzinie 11:00.

Mieli nadzieję wjechać do miasta traktorami w ramach demonstracji. Jednak burmistrz Rafał Drzaszkowski – partyjny kolega Tuska – nie zgodził się na wjazd maszyn, argumentując, że byłyby „niebezpieczne i uciążliwe” dla mieszkańców.

Niektórzy rolnicy i tak próbowali wjechać traktorami do centrum miasta, ale zostali zatrzymani przez policję – poinformował nadawca TVN.

Gdy demonstranci zebrali się przed biurem Duska, zaczęli palić trumnę z napisem „Rolnik zabity przez Zielony Ład”. Widziano niektórych rolników palących flagi UE.

Inny nadawca, Bolsad, poinformował, że krótko przed godziną 11:00 demonstrant próbował rzucić płonącą trumnę na barykady ustawione przez policję. Doprowadziło to do bójek z władzami.

Serwis informacyjny Virtulana Polska i gazeta Gazety Wyborczej Według doniesień niektórzy rolnicy rzucali także w policję petardami.

Rolnicy rozpoczęli strajk na początku zeszłego miesiąca przeciwko polityce klimatycznej UE i importowi ukraińskich produktów rolnych.

Początkowo ich protesty skupiały się na blokowaniu dróg wjazdowych do Polski i przejść granicznych z Ukrainą. W zeszłym tygodniu zorganizowali swoją pierwszą masową demonstrację w Warszawie, która przebiegła spokojnie.

READ  Tusk obiecuje „chronić” Polskę przed przesiedleniami migrantów z UE

Następnie Tusk spotkał się z przedstawicielami rolników, po czym obiecał domagać się unijnych ograniczeń w imporcie ukraińskiego importu, zawieszenia lub wycofania części Zielonego Ładu oraz zakazu importu rosyjskich i białoruskich produktów rolnych.

W związku z tym premier ogłosił wczoraj, że zaprosił liderów rolników na sobotnie spotkanie.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Źródło zdjęcia głównego: Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl