24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prokurator generalny Polski twierdzi, że poprzedni rząd użył oprogramowania szpiegującego przeciwko setkom ludzi

Prokurator generalny Polski twierdzi, że poprzedni rząd użył oprogramowania szpiegującego przeciwko setkom ludzi

WARSZAWA, Polska (AP) – powiedział to w środę parlamentowi prokurator generalny RP Potężne oprogramowanie szpiegowskie Pegasus W Polsce za poprzedniego rządu użyto go przeciwko setkom osób, w tym wybranym urzędnikom.

Adam Bodner powiedział prawodawcom, że poziom inwigilacji jest „szokujący i przygnębiający”.

„Przykro mi, że nawet w tej izbie rozmawiam z ludźmi, których ten system dotyka” – powiedział Bodnar przed Sejmem, niższą izbą parlamentu.

Bodner, będący jednocześnie ministrem sprawiedliwości, nie sprecyzował, kto dokładnie jest monitorowany przez oprogramowanie szpiegujące. Jego biuro stwierdziło, że informacje są poufne.

Bodner przedstawił informację, którą Prokuratura Generalna przesłała w zeszłym tygodniu do Sejmu i Senatu. Z danych wynika, że ​​w latach 2017–2022 Pegasus został wykorzystany w 578 przypadkach przez trzy odrębne agencje rządowe: FBI, Służbę Wywiadu Wojskowego i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Powiedział, że oprogramowanie dostarczyło „ogromnej wiedzy” na temat „życia prywatnego i zawodowego” obserwowanych osób.

Pegasus produkowany przez izraelską firmę NSO Group jest sprzedawany rządom i opisywany jako narzędzie do walki z przestępcami i terrorystami. Pojawiły się jednak dowody na to, że niektóre rządy wykorzystały je przeciwko przeciwnikom politycznym, dziennikarzom i działaczom na rzecz praw człowieka.

Oprogramowanie szpiegowskie zapewnia swoim operatorom pełny dostęp do urządzenia mobilnego, umożliwiając mu wyodrębnianie haseł, zdjęć, wiadomości, kontaktów i historii przeglądania, a także aktywuje mikrofon i kamerę w celu podsłuchiwania w czasie rzeczywistym.

Jego użycie w Polsce za poprzedniego rządu PiS wywołało oskarżenia o nadużywanie władzy i podważanie organów pilnujących demokracji.

Po premierze wszczęto dochodzenia w sprawie wykorzystania potężnego oprogramowania szpiegującego Donalda Tuska W grudniu został zaprzysiężony na szefa trójpartyjnej koalicji prounijnej.

Śledztwa w sprawie użycia Pegaza wpisują się w szersze działania Tuska i Bodnara mające na celu przywrócenie norm demokratycznych zniszczonych przez rządzący w latach 2015–2023 rząd Prawa i Sprawiedliwości.

„Używanie Pegaza w ciągu tych kilku lat zatruło istotę demokracji w Polsce” – powiedział ustawodawcom po wystąpieniu Bodnera Marcin Bosacki, poseł z centrowego Porozumienia Obywatelskiego Tuska.

READ  Sejm RP uchwalił ustawę o inwestycjach

Jarosław Kaczyński, Prezes Departamentu Prawa i Sprawiedliwości powiedział podczas zeznań w zeszłym miesiącu Komisję śledczą poinformowano, że „użycie Pegaza było zgodne z prawem” i że w 99% przypadków był on używany przeciwko przestępcom.

W wywiadzie udzielonym na początku tego miesiąca prywatnej telewizji TVN24 Tomasz Simoniak, obecny minister ds. służb bezpieczeństwa, powiedział, że użycie Pegaza w Polsce jest „uzasadnione” ze względu na podejrzenia o terroryzm i wykorzystanie przez kontrwywiad, ale „w wielu przypadkach” było to Nieuzasadnione.

Simoniak powiedział, że Polska utraciła licencję na używanie oprogramowania w celach nieuczciwych.

Bodnar pracuje nad rozwiązaniem kwestii niezawisłości sądów po tym, jak poprzedni rząd dokonał zmiany systemu wymiaru sprawiedliwości w celu uzyskania większej kontroli nad sądami.

Postępowania dotyczące prawa i porządku skłoniły UE do wstrzymania miliardów euro z finansowania, które obecnie napływa po zmianie rządu.