22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Projekty banknotów dla króla Karola III odsłonięte przez Bank of England | Bank Anglii

Wzory banknotów z wizerunkiem Król Karol III Został odsłonięty przez Bank of England, z planami wejścia do obiegu do połowy 2024 roku.

Ogłaszając projekt po raz pierwszy w okresie poprzedzającym majową koronację, Bank Anglii ogłosił, że wizerunek monarchy pojawi się na obecnych projektach wszystkich czterech banknotów polimerowych znajdujących się obecnie w obiegu – 5, 10 i 10 funtów. banknoty 20 i 50 funtów.

Wizerunek króla pojawi się na awersie banknotów, a także w przezroczystym okienku zabezpieczającym na banknotach z tworzywa sztucznego. Notatki są rozróżniane Królowa Elżbieta II Pozostanie również prawnym środkiem płatniczym, umożliwiając społeczeństwu dalsze korzystanie z niego w normalny sposób.

Threadneedle Street powiedział, że plany zostały sporządzone zgodnie z zaleceniami rodziny królewskiej, aby zminimalizować środowiskowy i finansowy wpływ zmiany poprzez drukowanie tylko nowych banknotów w celu zastąpienia zużytych banknotów i zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na walutę.

Oznacza to przeglądanie notatek Królowa Elżbieta II Mówi się, że król Karol III „podzieli się dystrybucją”.

Banknot 10 funtów króla Karola III.
Banknot 10 funtów króla Karola III. Obraz: Bank Anglii

Król Karol zostanie dopiero drugim monarchą, który pojawi się na a Bank Anglii Uwaga Wielkiej Brytanii. Chociaż Bank Anglii produkuje pieniądze papierowe od końca XVII wieku, podobieństwo do panującego monarchy po raz pierwszy pojawiło się w wydaniu banku z 1960 r., Kiedy banknot 1-funtowy przedstawiający królową Elżbietę II został wprowadzony do codziennego użytku. Jednak monety naznaczyły monarchę od wieków.

Głowa królowej pojawia się również na banknotach 20-dolarowych w Kanadzie, na monetach w Nowej Zelandii i niektórych innych krajach Wspólnoty Narodów.

Wykorzystanie fizycznej waluty stale spadało w ostatnich latach w związku ze wzrostem popularności kart i płatności zbliżeniowych. Jednak w obiegu wciąż znajduje się ponad 4,7 miliarda banknotów Bank of England, na których widnieje królowa, o wartości około 82 miliardów funtów.

READ  Ukraina ostrzega przed kolejnymi rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną
Banknot króla Karola III o wartości 20 funtów.
Banknot króla Karola III o wartości 20 funtów. Obraz: Bank Anglii

Wynika to z wycofywania banknotów papierowych i wprowadzania banknotów drukowanych na polimerze – cienkim, elastycznym tworzywie sztucznym – od czasu wprowadzenia banknotu 5-funtowego, który pojawia się na odwrocie Winstona Churchilla w 2016 r.

Chociaż projekty banknotów odsłonięte przez bank będą przedstawiać nowy portret monarchy, rewers pozostanie niezmieniony. banknot 50 funtów. Zabezpieczenia, w tym hologramy i plastikowe okienka, również pozostaną niezmienione.

Wydanie noty będzie jedną z najważniejszych zmian w kodeksach królewskich od śmierci królowej we wrześniu; obok siebie Nowe monetyZnaczki i król Monogram CR Do użytku na dokumentach państwowych i skrzynkach pocztowych.

Andrew Bailey, Prezes Banku, powiedział: „Jestem bardzo dumny, że Bank wprowadza projekt naszych nowych banknotów, które będą zawierać wizerunek Król Karol III. To ważny moment, ponieważ król jest dopiero drugim królem, który widnieje na naszych banknotach. Ludzie będą mogli korzystać z tych nowych banknotów, gdy zaczną handlować w 2024 r.”

Ten artykuł został zmieniony 20 grudnia 2022 r. We wcześniejszej wersji podano, że król Karol będzie drugim monarchą w historii Wielkiej Brytanii, który pojawi się na banknocie; Dotyczy to banknotów Bank of England UK.