środowisko
Dla setek tysięcy dzieci na Ukrainie dotkniętych wojną nowy rok szkolny będzie piątym rokiem przerwanej nauki; Pierwsze dwa zostały przerwane przez pandemię Covid-19, trzeci i czwarty zostały przerwane przez wojnę i istnieje potencjał, że zakłócenia będą trwały latami.
1,3 mln dzieci uciekło do UE w następstwie wdrożenia nakazu tymczasowej ochrony w marcu 2022 r.1. Dyrektywa mająca zastosowanie do Polski i Rumunii stanowi, że „Państwa członkowskie korzystają z tymczasowej ochrony dostępu osób poniżej 18 roku życia do systemu edukacji na takich samych warunkach jak obywatele przyjmujących Państw Członkowskich”2. Podobnie w Mołdawii dzieci z Ukrainy w wieku szkolnym, które złożyły wniosek o tymczasową ochronę, mogą uczęszczać do lokalnych szkół.3
Niemniej jednak do końca roku szkolnego 2022/2023 niepokojąco duża liczba dzieci, które uciekły z Ukrainy do krajów sąsiadujących, nie uczęszcza do szkoły. W Polsce, w której żyje najwięcej uchodźców z Ukrainy, 56% dzieci z Ukrainy w wieku szkolnym nie uczęszcza do polskich szkół. 4 W Mołdawii do szkół uczęszcza jedynie 4% dzieci z Ukrainy w wieku szkolnym. W roku szkolnym 2022–2023 w rumuńskich szkołach uczyło się zaledwie 10% uchodźców z Ukrainy w Rumunii w wieku szkolnym.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35