1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Polski po raz kolejny ułaskawił dwóch uwięzionych polityków z poprzedniego konserwatywnego rządu

Prezydent Polski po raz kolejny ułaskawił dwóch uwięzionych polityków z poprzedniego konserwatywnego rządu

Prezydent Polski oświadczył, że ponownie ułaskawił dwóch polityków aresztowanych na początku tego miesiąca w wyniku ostrego konfliktu między nowym centrowym rządem a poprzednią konserwatywną administracją.

WARSZAWA, Polska — Prezydent Polski powiedział we wtorek, że po raz kolejny ułaskawi dwóch polityków aresztowanych na początku tego miesiąca w związku z ostrym konfliktem między nowym centrowym rządem a poprzednią konserwatywną administracją.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił to wkrótce po tym, jak nowy minister sprawiedliwości odrzucił wniosek Dudy o ubieganie się o amnestię dla dwóch wysokich rangą członków opozycji, którzy do grudnia pełnili funkcję w poprzednim prawicowym rządzie. Duda jest ściśle powiązany z rządzącą wówczas Partią Prawo i Sprawiedliwość.

Duda zaapelował do ministra sprawiedliwości Adama Bodnera, który jest prokuratorem generalnym, o natychmiastowe zwolnienie obu mężczyzn z więzienia. Jak dodał, podjął tę decyzję w odpowiedzi na nastroje części polskiego społeczeństwa, która opowiada się za prawem i sprawiedliwością, zaniepokojoną dobrem dwóch uwięzionych polityków.

Duda obojga ułaskawił już w 2015 roku i upierał się, że nie może tego zrobić. Jednak we wtorek powiedział, że reaguje na sytuację dwóch więźniów i odmowę rządu na ich uwolnienie.

Wielu ekspertów prawnych argumentowało, że ułaskawienie z 2015 r. było nieskuteczne, ponieważ zostało wydane przed rozpoznaniem ostatecznej apelacji w ich sprawie i zakończeniem procesu sądowego.

Starsi członkowie PiS, były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i jego były zastępca Maciej Wąsik, zostali aresztowani 9 stycznia i osadzeni w osobnym więzieniu. Obydwoje prowadzą strajk głodowy i podobno zostali przebadani w Szpitalu Kamińskim.

Zaraz po ich zatrzymaniu Duda skierował wniosek do Bodnara, żądając ułaskawienia i uwolnienia obu mężczyzn. Minister we wtorek odrzucił wniosek, podkreślając jednak, że jego decyzja nie jest wiążąca dla Dudy, sugerując, że Duda może swobodnie ogłosić „ułaskawienie” obu mężczyzn.

READ  Polska podpisuje umowę Artemis na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kamiński i Wąsik zostali skazani za nadużycie władzy i fałszerstwa za działania podjęte w 2007 roku, gdy sprawowali władzę w poprzednim rządzie PiS. Krytycy wskazują na ułaskawienie Dudy w 2015 roku za złamanie polskiego prawa i działanie na rzecz prawa i sprawiedliwości.

W czerwcu Sąd Najwyższy uchylił ułaskawienie i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. W grudniu Kamiński i Wąsik zostali ponownie postawieni w stan oskarżenia i skazani na dwa lata więzienia. Policja zatrzymała ich, gdy przebywali pod Pałacem Prezydenckim w Dudzie, gdzie oczekiwali na ochronę.