22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rodzina ukraińskiego weterynarza wojennego wyjechała do Polski i wróciła do walki z Rosją

Rodzina ukraińskiego weterynarza wojennego wyjechała do Polski i wróciła do walki z Rosją

Korsowa, Polska, 25 lutego (Reuters) – Gdy ukraińscy uchodźcy zbierają się na przejściach granicznych, aby uciec przed rosyjską inwazją, weteran Dmitro Dowczenko zmierza w przeciwnym kierunku niż Polska, aby dołączyć do swojej armii.

40-latek, który walczył w Donbasie w 2014 roku, powiedział Reuterowi w piątek, że zostawił żonę i dwoje dzieci i był jednym z 700 byłych ukraińskich żołnierzy w Polsce.

„Moja rodzina nie była zbyt szczęśliwa, że ​​wyjechałem”, powiedział Dowshenko, który nosił duży pierścień z logo z wygrawerowanym napisem „Loyal Forever” z powodu wyczerpania wojskowego i dywizji morskiej na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Mam nadzieję, że wrócę do rodziny. Jeśli nie wrócę, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze”.

Rosja rozpoczęła na pełną skalę okupację Ukrainy drogą lądową, powietrzną i morską. Tysiące Ukraińców zaczęły napływać do sąsiednich krajów Europy Środkowej. Czytaj więcej

Gdy w piątek ukraińska stolica została trafiona pociskami, a siły rosyjskie nacierały naprzód, Dowszenko wypalił papierosa i wyciął pokojową postawę, przygotowując się do przekroczenia granicy w drodze na wojnę.

„Inni są na Ukrainie albo jadą na Ukrainę” – powiedział Dowczenko, który wzdłuż autostrady prowadzi Fundację na rzecz Żołnierzy Ukraińskich w całej Unii Europejskiej. „Wiele samochodów wraca”.

Były żołnierz mieszka w Polsce od 2019 roku, ale od kilku tygodni przygotowuje się do szybkiego powrotu do domu w przypadku inwazji Rosji.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Weteranów twierdzi, że nie ma danych na temat liczby żołnierzy przebywających za granicą od początku konfliktu w 2014 roku. Ale 420 000 osób zarejestrowało się, aby kiedyś bronić Ukrainy.

Dowczenko powiedział, że nie wie, ilu żołnierzy powróci do Europy, ale przewidział, że tysiące byłych żołnierzy znajdzie sposób na konfrontację z wojskami rosyjskimi.

READ  Polska rozważa wysłanie na Ukrainę większej liczby MiG-29

„Do początku Ukrainy i początku wojny jechaliśmy” – powiedział Dowszenko, zanim zadął w klakson swojego samochodu i przekroczył granicę. „Mam nadzieję, że wrócę. Mam nadzieję, że Rosja zostanie zniszczona”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Kuby Stasciki w Korsowej; Napisane przez Michaela Conna; Montaż przez Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.