22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Pakistanu Arif Alvi rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe za radą premiera Shahbaza Sharifa

Prezydent Pakistanu Arif Alvi rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe za radą premiera Shahbaza Sharifa

Prezydent Pakistanu Arif Alvi rozwiązał Zgromadzenie Narodowe w środę o północy.

Islamabad:

Prezydent Pakistanu Arif Alvi rozwiązał w środę Zgromadzenie Narodowe za radą ustępującego premiera Shehbaza Sharifa, co oznacza koniec kadencji obecnego rządu i toruje drogę do nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Zawiadomienie o rozwiązaniu zgromadzenia złożył Iwan al-Sadr, w którym stwierdził, że Zgromadzenie Narodowe zostało rozwiązane na podstawie art. 58 konstytucji.

W środę pakistański premier Sharif napisał do prezydenta Alviego, prosząc o rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego na trzy dni przed upływem pięcioletniej konstytucyjnej kadencji.

Gazeta Dawn poinformowała, że ​​prezydent Arif Alvi rozwiązał Zgromadzenie Narodowe w środę o północy za radą odchodzącego premiera Sharifa.

Wraz z rozwiązaniem Izby Reprezentantów kadencja obecnego rządu zakończy się przedwcześnie.

Później minister spraw parlamentarnych Murtaza Javed Abbasi powiedział w oświadczeniu, że „wybrany rząd zakończył swoją pięcioletnią kadencję”, a jego ministerstwo przedłożyło premierowi streszczenie rozwiązania zgromadzenia na podstawie art. 58 konstytucji.

Wcześniej w czwartek premier przewodniczył także ostatniemu posiedzeniu gabinetu federalnego w Islamabadzie.

Sharif powiedział w swoim pożegnalnym przemówieniu przed Zgromadzeniem Narodowym w środę: „Dziś wieczorem, za zgodą Izby Reprezentantów, wyślę Prezydentowi Republiki radę dotyczącą rozwiązania Zgromadzenia Narodowego”. Rząd koalicyjny kierowany przez Pakistańską Ligę Muzułmańską-Nawaz chciałby utrzymać się u władzy jeszcze kilka dni i rozwiązać parlament 11 sierpnia, ale uważa prezydenta Alviego, byłego przywódcę uwięzionego byłego premiera Imrana. Partia Khan Pakistan Tehreek-e-Insaf może odmówić natychmiastowego zawiadomienia o jej rozwiązaniu.

Zalecenie premiera Sharifa w sprawie rozwiązania trafiło do prezydenta Alviego na trzy dni przed upływem kadencji niższej izby parlamentu. Prezydent Alavi mógł przełożyć to o 48 godzin i po tym czasie można by to rozwiązać.

Ponieważ Zgromadzenie zostało rozwiązane przed terminem, Pakistańska Komisja Wyborcza (ECP) przeprowadzi wybory w ciągu 90 dni. Gdyby Zgromadzenie Narodowe zakończyło swoją konstytucyjną kadencję, wybory odbyłyby się w ciągu 60 dni, ale w przypadku rozwiązania przed terminem wybory powinny się odbyć w ciągu 90 dni.

READ  Gaza: 21 izraelskich żołnierzy zginęło w największej stracie bojowej IDF, twierdzi IDF

Oczekuje się, że operacje wyborcze zostaną opóźnione o dwa miesiące, ponieważ nowe wyniki spisu zostaną zatwierdzone, co czyni konstytucyjnym obowiązkiem wprowadzenie demarkacji przed wyborami.

ECP jest zobowiązana do przeprowadzenia rozgraniczenia w ciągu 120 dni, a następnie ogłoszenia harmonogramu wyborów.

Chociaż technicznie możliwe jest przyspieszenie procesu i wyznaczenie granic okręgów wyborczych w jak najkrótszym czasie, a następnie przejście do wyborów w ciągu 90 dni, nie jest jasne, czy ECP dotrzyma terminu, ponieważ istnieją uzasadnione powody, aby termin został przekroczony .

„Po zakończeniu mandatu obecnego rządu wyślę do prezydenta Pakistanu polecenie rozwiązania Zgromadzenia Narodowego do środy (a potem władzę przejmie rząd tymczasowy” – powiedział we wtorek premier Sharif podczas ceremonii.

Ustępującym Zgromadzeniem było XV Zgromadzenie Narodowe, które rozpoczęło swoją pięcioletnią podróż 13 sierpnia 2018 r. wyborem przewodniczącego i wiceprezydenta. Rada została wybrana po wyborach przeprowadzonych w dniu 25 lipca 2018 r.

Po rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego zgodnie z art. 224-A Konstytucji rozpocznie się proces powoływania tymczasowego premiera.

Premier Sharif i lider opozycji w Zgromadzeniu Narodowym Raja Riad prowadzą konsultacje w celu sfinalizowania nazwiska tymczasowego premiera.

Jeśli w ciągu trzech dni nie dojdą do porozumienia w sprawie nazwiska, sprawa trafi do sejmowej komisji w celu powołania zastępcy premiera.

Zgodnie z prawem premier i lider opozycji prześlą swoje nazwiska na pożądane stanowisko do komisji parlamentarnej.

Komisja parlamentarna będzie musiała w ciągu trzech dni sfinalizować wybór tymczasowego premiera lub, jeśli nie osiągnie konsensusu co do nazwiska, Komisja Wyborcza Pakistanu (ECP) wybierze w ciągu dwóch dni tymczasowego premiera spośród nazwisk zaproponowanych przez opozycja i rząd.

W wydanym w środę oświadczeniu komitet podstawowy PDM postanowił uczcić dzień, w którym dziś kończy się kadencja rządu PDM.

PTI postanowiło przedstawić narodowi szczegółową analizę „zniszczenia” spowodowanego przez niekompetentny rząd kierowany przez PDM, czytamy w oświadczeniu.

READ  Naukowcy z CERN po raz pierwszy zaobserwowali trzy „dziwne” cząstki

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie była edytowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego).

Polecane wideo dnia

„Premier odwiedził północny wschód 60 razy”: Hemanta Sarma pośród debaty Manipur