19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier Irlandii Leo Varadkar ogłasza swoją rezygnację  Wiadomości polityczne

Premier Irlandii Leo Varadkar ogłasza swoją rezygnację Wiadomości polityczne

rozwój historii,

Premier Irlandii Leo Varadkar ogłosił, że ustąpi ze stanowiska lidera rządzącej partii Fine Gael.

W niespodziewanym ogłoszeniu w środę Varadkar powiedział, że po wybraniu następcy również ustąpi ze stanowiska premiera.

„Rezygnuję z przewodnictwa i kierownictwa Fine Gael i zrezygnuję z funkcji premiera [prime minister] „Jak tylko mój następca będzie mógł objąć to stanowisko” – Varadkar powiedział reporterom w Dublinie.

Dodał, że wnioskował o wybór nowego lidera partii 6 kwietnia, co pozwoli na wybór nowego premiera po przerwie wielkanocnej w parlamencie.

Varadkar (45 l.) powiedział, że to właściwy moment na ustąpienie ze stanowiska.

Powiedział, nie wdając się w szczegóły: „Powody mojej rezygnacji są teraz osobiste i polityczne, ale przede wszystkim polityczne”.

„Nie mam nic więcej w kolejce, nie mam nic na myśli. Nie mam żadnych konkretnych planów osobistych ani politycznych” – dodał.

W 2017 roku Varadkar został pierwszym premierem tego zagorzale katolickiego kraju otwarcie przyznającym się do homoseksualizmu i najmłodszą osobą na tym stanowisku. Wrócił na stanowisko premiera w 2022 r. na mocy układu rotacyjnego pomiędzy Fine Gael i Fianna Fail, dwiema największymi partiami tworzącymi trójpartyjną koalicję z mniejszą Partią Zielonych.

Następne wybory muszą zostać rozpisane na początek 2025 roku.

Więcej nadchodzi…

READ  Ataki Hamasu i reakcja Izraela: wyjaśnienie