18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Powodzie w Sydney: Ostrzeżenia przed większymi powodziami w związku z poważnymi wyciekami z tamy

Powodzie w Sydney: Ostrzeżenia przed większymi powodziami w związku z poważnymi wyciekami z tamy

Władze australijskie ostrzegły, że w Sydney należy spodziewać się wzrostu poziomu wód powodziowych po tym, jak w piątek ulewne deszcze spowodowały gwałtowne powodzie w częściach drugiego co do wielkości miasta Australii.

Ulewny deszcz padał w niektórych częściach miasta przez 24 godziny, zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji obrzeży miasta.

Deszcz spowodował również wyciek z głównego źródła wody w mieście, tamy Warragamba, dwa dni wcześniej niż oczekiwano.

Mieszkańcy poniżej tamy zostali ostrzeżeni, że mogą spodziewać się dalszych powodzi.

Według „Sydney Morning Herald” tama zaczęła przeciekać w sobotę rano i od tego czasu co godzinę pompuje w dół rzeki równowartość 80 000 basenów olimpijskich.

Według urzędników poziom wody w tamie osiągnie swój szczyt o północy czasu lokalnego w sobotę (13:00 GMT). Jednak niektórzy mieszkańcy zostali ostrzeżeni o dalszym ryzyku powodziowym, ponieważ większość wody z tamy nie dotarła jeszcze do zagrożonych powodzią obszarów Sydney.

„Wystąpiliśmy do społeczności, aby poinformować ją, co się wydarzy, i upewnić się, że jest przygotowana” – powiedziała reporterom komisarz służb ratunkowych stanu Nowa Południowa Walia, Carlene York.

„Nie sądzimy, aby ta woda miała wpływ na znaczną liczbę ludzi na tych obszarach, ale z pewnością na wiejskie pola uprawne, zwierzęta gospodarskie, rodziny, firmy… Musimy mieć świadomość, że w ciągu najbliższych kilku dni woda będzie nadal spływać na wysokim poziomie w tych systemach rzecznych.”

Oczekuje się, że w nadchodzących dniach poziom wody w rzekach Hawkesbury i Nepean wzrośnie.

Dyrektor naczelny WaterNSW, Andrew George, powiedział, że doszło również do wycieków wody z innych tam, w tym z tamy Tallowa na rzece Shoalhaven i tamy w Górach Błękitnych. Według 9News oczekuje się wycieków z trzech innych tam miejskich.

„Chociaż obecnie niebo nad Sydney jest błękitne, a zagrożenie deszczowe wydaje się słabnąć, należy zauważyć, że poziom powodzi na niektórych rzekach, szczególnie w zachodnim Sydney, w dalszym ciągu rośnie, co stanowi ryzyko” – dodała NSW. Premier powiedział. Wells, Chris Means, powiedział w sobotę reporterom: „Dla niektórych społeczności”.

Służby ratunkowe stanu Nowa Południowa Walia podały, że w sobotę z powodzi uratowano ponad 150 osób, dodając, że w Sydney przeprowadzono 72 akcje ratownicze.

W sobotę w wodzie w pobliżu rezerwatu w Penrith na zachód od Sydney znaleziono martwego mężczyznę. Policja Nowej Południowej Walii stwierdziła, że ​​nie jest jasne, czy jego śmierć miała związek z burzą.

Tysiące zostało pozbawionych prądu.

Wiele połączeń kolejowych w okolicach Sydney zostało wstrzymanych z powodu powodzi na torach, a wiele dróg zostało również zamkniętych.

Jedyna droga do doliny Megalong w Górach Błękitnych, na zachód od Sydney, została odcięta przez duże osuwisko spowodowane deszczową pogodą.

Lokalny burmistrz Mark Greenhill powiedział, że być może trzeba będzie zorganizować zrzuty żywności dla odizolowanych mieszkańców.

„Szkody są tak ogromne, że nie mogliśmy nawet wydostać ludzi, nie mówiąc już o pojazdach” – powiedział ABC Radio w Sydney.

Zdjęcia pokazują także zniszczone domy w mieście Wollongong, na południe od stolicy stanu.

Ostrzeżenia powodziowe wydano również w Queensland, a mieszkańcom zalecono unikanie niepotrzebnych podróży.

Źródło obrazu, Dean Lewis/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Skomentuj zdjęcie,

Część domu została zmyta w Mount Keira w Wollongong, na południe od Sydney