3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Potężna eksplozja słoneczna za sześć lat „Utknięcie w korku”: fizyk odkrywa, że ​​słaby wiatr słoneczny powoduje opóźnienia

Potężna eksplozja słoneczna za sześć lat „Utknięcie w korku”: fizyk odkrywa, że ​​słaby wiatr słoneczny powoduje opóźnienia

Autor: Stacy Liberatore dla Dailymail.com

00:09 04 stycznia 2024, aktualizacja 15:59 04 stycznia 2024

  • Burza słoneczna miała uderzyć w Ziemię we wtorek, ale może nastąpić później
  • Fizyk zajmujący się pogodą kosmiczną stwierdził, że wiatr słoneczny nie był tak silny, jak oczekiwano
  • Przeczytaj więcej: NASA wykryła najpotężniejszą eksplozję energii słonecznej od 6 lat

Świat czekał we wtorek, aż miliardy cząstek uwolnionych ze Słońca w sylwestrową noc zderzą się z Ziemią, ale jeden z ekspertów stwierdził, że burza słoneczna „utknęła w korku”.

Dr Tamitha Skov powiedziała DailyMail.com Strumień wiatru słonecznego przed burzą słoneczną, czyli koronalny wyrzut masy (CME), Nie miał dość sił, aby iść do przodu w oczekiwanym tempie.

„Burza radiacyjna wzrosła do oficjalnego poziomu S1” – powiedział Skov, a Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (SWPC) NOAA wskazuje na możliwość wystąpienia zakłóceń częstotliwości radiowej w środę i czwartek.

Ujawniono również Część technologii naziemnej wykryła część burzy – częstotliwości radiowe wykorzystywane przez radia morskie, prawdopodobnie łącza Starlink i niektóre programy telewizyjne zostały zakłócone „na krótki czas”.

Wyrzut koronalny może wyrzucić miliardy ton materiału koronalnego z powierzchni Słońca.

Krawędź eksperymentów burzy za pierwszym planem musi przekraczać orbitę Ziemi, aby energetyczne cząstki mogły uderzyć w naszą planetę.

Skov, w którym prezentowane są prognozy pogody kosmicznej Kanał YoutubeWyjaśnił, że opóźnienie wynika prawdopodobnie z dwóch powodów, a jedną z nich jest sposób przemieszczania się burzy w przestrzeni kosmicznej oraz słabe wiatry słoneczne.

„Strona (lub krawędź) burzy zwykle pozostaje w tyle za górą (lub przodem) ze względu na sposób, w jaki burze te (znane również jako CME) rozszerzają się pod wpływem wiatru słonecznego w miarę przemieszczania się na zewnątrz” – powiedziała.

„Oznacza to, że szczyt burzy musi przekroczyć orbitę Ziemi, zanim krawędź dotrze do Ziemi i spowoduje uderzenie.

READ  NASA twierdzi, że rakieta księżycowa Artemis 1 jest „gotowa do startu” do startu 14 listopada
Według NASA, która zarejestrowała to wydarzenie za pomocą Obserwatorium Solar Dynamics Observatory, sondy badającej Słońce od czasu jej wystrzelenia w 2010 roku, erupcja w tym miesiącu była najpotężniejszym podmuchem energii słonecznej od 2017 roku.

„I oczywiście strona burzy porusza się wolniej i słabiej niż góra, co powoduje słabsze uderzenie”.

Dodajmy do tego słabe wiatry słoneczne i mamy korek.

„Podobnie jak w przypadku wolnego ruchu na autostradzie, szybszy pojazd jadący za nią gwałtownie zwolni i będzie jechał z mniej więcej taką samą prędkością, jak wolniejszy ruch przed nim” – powiedział Skov.

W ostrzeżeniu SWPC zauważono, że potencjalne skutki obejmują „niewielki wpływ na propagację radia polarnego HF (wysokiej częstotliwości), powodujący zanik przy niższych częstotliwościach”.

„Niewielkie skutki dla Polar HF są głównie związane z burzą radiacyjną powodującą pogorszenie sygnałów radiowych i GPS o wysokiej częstotliwości dla osób przemieszczających się i komunikujących się w regionach polarnych” – powiedział Skov.

'Burze radiacyjne intensywnie oddziałują na obszary polarne ze względu na fakt, że tarcza magnetyczna Ziemi jest „otwarta” na cząstki burz radiacyjnych na biegunach.

„Burza radiacyjna wzrosła do oficjalnego poziomu S1” – powiedział Skov, a Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (SWPC) NOAA pokazuje potencjał zakłóceń częstotliwości radiowych w środę i czwartek.

Według NASA, która zarejestrowała to wydarzenie za pomocą Obserwatorium Solar Dynamics Observatory, sondy badającej Słońce od czasu jej wystrzelenia w 2010 roku, erupcja w tym miesiącu była najpotężniejszym podmuchem energii słonecznej od 2017 roku.

Materiał ukazuje świecący obszar na Słońcu, który staje się jaśniejszy, zanim eksploduje i emituje rozbłysk X5 – najwyższy poziom – z krawędzi masywnej gwiazdy.

SWPC wyjaśniło, że społeczeństwo nie miało się czego obawiać, ale stwierdziło, że początkowa eksplozja radioaktywna, która miała miejsce 31 grudnia, spowodowała przerwę w dostawie prądu nad Oceanem Spokojnym.

Agencja spodziewała się, że we wtorek Ziemia będzie narażona na niewielką burzę geomagnetyczną, która jest tymczasowym zaburzeniem w magnetosferze Ziemi spowodowanym falą uderzeniową wiatru słonecznego.

„Ryzyko, o którym wspomina NOAA/SWPC, to pewna przerwa w łączności radiowej, która często, ale nie zawsze, wpływa na odbiór GPS” – powiedział Skov.

READ  Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble'a zarejestrował czarną dziurę wijącą gwiazdę w kształt pączka

Zacząłem wyjaśniać ten Nowy Rok

„Mówiłem o tym w mojej najnowszej prognozie (dlatego proszę pilotów, aby sprawdzali ostrzeżenia ICAO pod kątem aktualnych informacji na temat wpływu na komunikację radiową i nawigację GPS)” – powiedział Schaaf.

„Podobnie jak powolny ruch na autostradzie, szybszy samochód jadący za nią gwałtownie zwolni i będzie jechał z prawie taką samą prędkością, jak wolniejszy ruch przed nim” – Skov powiedział DailyMail.com.
Skov ujawnił także, że niektóre ziemskie technologie wykryły części burzy – częstotliwości radiowe wykorzystywane przez radia morskie, łącza Starlink i niektóre programy telewizyjne mogły zostać zakłócone „na krótki okres”.

Fizycy zauważyli również, że ta sama eksplozja spowodowała pogorszenie się systemów transmisji telewizyjnej wykorzystujących radio o ultrawysokiej częstotliwości (UHF) do transmisji drogą bezprzewodową.

Sygnały Starlink SpaceX również mogły zostać zakłócone „na krótki okres”.

„To fale radiowe (zwane «błyskami radiowymi») wpływają na nasz odbiór sygnałów satelitarnych, takich jak GPS, a nawet komunikację radiową o wysokiej częstotliwości” – powiedział Skov.

„To tak, jakby słońce dosłownie krzyczało na nas podczas rozbłysku słonecznego.

„Te «krzyki» są znacznie głośniejsze, niż są w stanie «ćwierkać» nasze satelity, dlatego tymczasowo blokują sygnały satelitarne”.

„Jednak słońce nie zawsze wskazuje dokładnie te częstotliwości, które wpływają na sygnały GPS”.