24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Porozumienie saudyjsko-polskie uniemożliwia rosyjską dominację naftową w regionie bałtyckim

Przejęcie przez Arabię ​​Saudyjską polskich rafinerii ma sprawić, że największy producent OPEC będzie odpowiedzialny za dwie trzecie polskich dostaw ropy, co osłabi wpływ Rosji jako byłego dostawcy uwikłanego w regionalne napięcia.

Polska ma długą historię prób zmniejszenia zależności Rosji od importu energii poprzez umowy z alternatywnymi dostawcami, a jej stabilność wzrosła wraz z pogorszeniem stosunków.

W ostatnich miesiącach doszło do starć między Moskwą a Warszawą o gazociąg North Stream 2, który przecina wspólną sąsiednią Ukrainę, a także kryzys migracyjny, w który zaangażował się inny wspólny sąsiad, Białoruś.

Nastroje między Polską a Rosją pogorszyły się w dostawach ropy już na początku 2021 roku, kiedy Polska musiała ograniczyć zakupy ropy z Rosji ze względu na linię cenową między rosyjskim Rosnieftem a polskim PKN Orlen PKN.WA.

W ubiegłą środę państwowa spółka naftowa Arabii Saudyjskiej zgodziła się kupić 30% udziałów w drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce i zwiększyć dostawy ropy do PKN Orlen, czołowego koncernu naftowego w kraju, o 200–337 tys. baryłek dziennie (bpd).

Wydajność rafinerii w Gdańsku wynosi 210 tys. baryłek dziennie, czyli 270 tys. baryłek dziennie w porównaniu z państwową rafinerią ropy naftowej w Polsce.

„Cenimy nasze relacje biznesowe zarówno z naszymi rosyjskimi partnerami, jak i dostawcami ropy naftowej do naszych rafinerii” – odpowiedział PKN Arlon na pytania Reutera pocztą elektroniczną.

Odmawiając ujawnienia szczegółów swoich umów handlowych, powiedział, że nie chce „przestać handlować z rosyjskimi partnerami”.

Odpowiadając na e-mail z prośbą o komentarz, Saudi Aramco powiedział, że nie może podać dalszych szczegółów transakcji.

Rosyjskie Ministerstwo Energii, rosyjskie monopole rurociągowe Transnieft’ i Rosnieft’ nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Polityka i ekonomia

Polska jest jednym z najważniejszych odbiorców ropy w krajach bałtyckich, a PKN Orlen posiada udziały w rafineriach na Litwie iw Czechach, które są również głównymi odbiorcami ropy Ural w Rosji.

Reuters szacuje, że jeśli transakcja dobiegnie końca, Aramco potroi swoje dostawy ropy do Polski i zaspokoi od 50% do 70% polskiego zapotrzebowania na ropę.

Średnio kwaśna ropa saudyjska jest technicznie bardziej odpowiednia dla polskich rafinerii przeznaczonych do obsługi rosyjskiego Uralu, który może mieć kwaśną lub wysoką zawartość siarki, ale dostawy do regionu mogą zwiększyć koszty w porównaniu z importem rosyjskich towarów bałtyckich Victor Gatona. JBC, niezależna firma konsultingowa, powiedziała Energy Reuters.

„Cel Polski, jakim jest uniezależnienie się od rosyjskich dostaw, jest przede wszystkim motywowany politycznie” – powiedział Katona.

Już teraz Arabia Saudyjska dostarcza około 90 000 baryłek dziennie morskiej ropy naftowej do Gdańska w Polsce, w porównaniu do 142 000 baryłek rosyjskiego Uralu wysłanego w ten sam sposób, powiedział Katona.

Polski import morski, w tym import z Morza Północnego i Afryki Zachodniej, został zredukowany do wielkości dla Polski przez rurociąg naftowy Truspa w byłym Związku Radzieckim, co odzwierciedla problemy polityczne i techniczne ostatnich lat.

Według dwóch źródeł branżowych i danych Eikon, oczekuje się, że Rosja dostarczy w tym miesiącu 120 000 baryłek ropy naftowej za pośrednictwem Drużby, w porównaniu do 220 000 baryłek dziennie w styczniu 2021 roku.

Odpowiada to 500 000 baryłek dziennie w połowie 2000 roku.

Jest to istotne dla Polski, dwa źródła bliskie porozumieniu saudyjskiemu, ale jest mało prawdopodobne, aby miało to jakikolwiek wpływ na politykę wewnętrzną w ramach Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i innych głównych producentów, zwłaszcza grupy OPEC+, która jednoczy Rosję.

Jedno ze źródeł podało, że mimo konieczności wspierania cen poprzez umowy emisyjne, Rosja i Arabia Saudyjska przyzwyczaiły się do konkurowania o udział w rynku i mogą dać Zachodowi lekcję we wdrażaniu relacji opartych na konkurencji.

„Każdy może inwestować w dowolne miejsce”, powiedział źródło bliskie transakcji, które nie chciało być wymieniane. Dowody wskazują na inwestycję Rosnieftu w Essar India w 2017 roku, którą zainteresowało się również Aramco.
Źródło: Reuters (Dodatkowy raport Maha El Tahan w Rijadzie, Anny Kober w Warszawie i Dmitrija Żtanikowa w Londynie; red. Barbara Lewis)