25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ponieważ kraje europejskie są głodne pracowników, coraz więcej Ukraińców wybiera Niemcy zamiast Polski

WARSZAWA, Polska – Jak wynika z opublikowanego we wtorek raportu, Polska traci dużą liczbę ukraińskich uchodźców, którzy udają się do Niemiec w poszukiwaniu wyższych wynagrodzeń i świadczeń rządowych w bogatych zachodnich gospodarkach.

Choć uchodźcy nie są imigrantami zarobkowymi, są coraz częściej zatrudniani, gdyż wojna na Ukrainie trwa już ponad półtora roku.

Miejsce zamieszkania ma wpływ na rynki pracy krajów europejskich, które desperacko poszukują pracowników i borykają się ze spadkiem liczby ludności ze względu na niski wskaźnik urodzeń.

– mówi Michalina Cielewicz, dyrektor ds. rozwoju gospodarczego w agencji zatrudnienia EWL, która przeprowadziła badanie we współpracy z Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

„Powinniśmy się martwić” – powiedział.

Badanie było dla wielu pierwszym przystankiem od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. i miało na celu zrozumienie, dlaczego liczba ukraińskich uchodźców w Polsce spada, a w Niemczech rośnie. W pierwszych miesiącach wojny Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj.

To się zmieniło. Według unijnych statystyk na koniec czerwca w Niemczech zarejestrowanych było 1,1 mln obywateli Ukrainy, w porównaniu do 975 tys. w Polsce. Od sierpnia 2022 r. w Polsce liczba ta spadła o ponad 350 tys., podczas gdy w Niemczech liczba ta wzrosła o ponad 410 tys.

Jak wynika z raportu „Z Polski do Niemiec, spośród 350 000 osób, które opuściły Polskę, 150 000 wyjechało do Niemiec. Nowe trendy w migracji uchodźców z Ukrainy.

Badanie wykazało, że rosnąca sieć Ukraińców w Niemczech była czynnikiem wpływającym na transformację migracyjną, ponieważ przyjaciele i znajomi osób już tam zamieszkałych pomogli im w przeprowadzce. Ankietowani w badaniu Ukraińcy podali także inne powody wyboru Niemiec, m.in. wyższe płace, większe świadczenia socjalne dla uchodźców i lepszą opiekę medyczną.

W badaniu wskazano, że organizowane przez rząd zajęcia z języka niemieckiego dla uchodźców są ważnym czynnikiem pomagającym Ukraińcom w integracji ze społeczeństwem i znalezieniu drogi na rynek pracy. Natomiast polski rząd nie oferuje uchodźcom bezpłatnych szkoleń językowych.

W badaniu wzięło udział 400 ukraińskich uchodźców, którzy uciekli najpierw do Polski, a następnie do Niemiec.

John Maliki, dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej, powiedział, że 400 osób to wystarczająco duża grupa, z której można wyciągnąć wnioski. Jednak największą niewiadomą jest obecnie to, ile osób będzie chciało wrócić na Ukrainę po wojnie – ostrzegł, a o tym zadecyduje rozmiar zniszczeń i warunki, jakie może im zaoferować ukraiński rząd.