5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polskie szopki łączą politykę i tradycję

Polskie szopki łączą politykę i tradycję

Kraków (Polska) (AFP) – Postacie przedstawiające prezydenta Rosji Władimira Putina w roli diabła oraz polskich protestujących znalazły się wśród niezwykłych postaci, które w weekend pojawiły się w tradycyjnych szopkach w Krakowie.

Opublikowano: Zmieniono:

1 minuta

Barwne sceny przedstawiają zazwyczaj religijne postacie Bożego Narodzenia, otoczone wycinankami imponującej architektury południowej Polski.

Wykonane z tektury i kolorowego papieru o wysokości od kilku centymetrów do dwóch metrów, od 2018 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W tym tygodniu w procesji przez średniowieczne miasto w atmosferze ciągłych opadów śniegu wykonano dziesiątki szopek.

Tradycja sięga XIX wieku, kiedy miejscowi stolarze wykonywali je z nadwyżek drewna i papieru i sprzedawali zimą, gdy było mniej pracy.

„Szopki odzwierciedlały to, co je otaczało – architekturę Krakowa” – powiedziała AFP Justyna Matwijewicz, członkini jury nagrody za najlepszą pracę.

„Mają przedstawiać narodziny Chrystusa… ale mogą przedstawiać postacie historyczne lub postacie z folkloru” – powiedział.

W szopce widziano wizerunek przedstawiający Putina jako diabła.

„Kiedy Rosja najechała Ukrainę, to tragiczne wydarzenie znalazło odzwierciedlenie w szopkach” – powiedział Matwijewicz.

Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych powstał w 1937 roku, aby ocalić tradycję, która wymierała po I wojnie światowej.

W tym roku nie zabraknie kilku projektów „politycznych” – jak chociażby 81-letni Andrzej Majewski, który od dekady tworzy szopki.

Andrzej Majewski (81 l.) tworzy szopki od dekady © Wojtek Radwański / AFP

„Wszystkie moje szopki mają charakter polityczny, ponieważ muszą coś wyrażać” – powiedział AFP w mieszkaniu, w którym przechowuje wiele swoich dzieł.

W jednym z nich znajdują się odniesienia do utrzymujących się problemów jakości powietrza w Polsce.

Przedstawia liczny tłum, który zgłosił do konkursu – nawiązanie do niedawnej mobilizacji politycznej i społecznej w Polsce.

„W tym roku Polska jest w ruchu” – powiedział, podczas gdy nowy prounijny rząd przygotowuje się do przejęcia władzy w przyszłym tygodniu.

READ  Żołnierze otrzymują pierwszą stałą placówkę dyżurną w Polsce