14 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polskie prawo zakazujące restytucji mienia żydowskiego przechodzi w Senacie

prawo polskie Uniemożliwia Żydom odzyskanie skradzionego mienia ich rodzinom podczas Holokaustu i został uchwalony w polskim Senacie w piątek po wojnie o rządy komunistyczne w Polsce. Prawo uniemożliwia odwołanie się od decyzji dotyczących mienia skradzionego 30 lat temu. Istnieją jednak dwie poprawki do ustawy uchwalone w piątek, które nie są częścią pierwotnego projektu ustawy. Najpierw zatwierdzono trzymiesięczne przedłużenie na składanie wniosków przed wejściem w życie ustawy. Po drugie, nowe prawo nie ma zastosowania do istniejących roszczeń i toczących się spraw sądowych. Niemniej „prawo jest bardzo szkodliwement [Israel’s] Oświadczenie to ogłosił minister spraw zagranicznych Yer Lapid. „Polska doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co jest słuszne i przyzwoite” – powiedział.

„Izrael jest głęboko zaniepokojony polskim prawem dotyczącym przyznawania praw do przywrócenia ofiarom Holokaustu. Każdy etap procesu legislacyjnego jest niepokojącym wydarzeniem” – napisał na Twitterze w piątek po południu. „Nie wycofamy się z naszego zaangażowania w ochronę praw ofiar Holokaustu, ich praw i pamięci” – dodał. Uwagi Lapidge’a powtórzyła minister ds. równości społecznej Meera Cohen, która powiedziała w piątek wieczorem, że „polski upór… może zaszkodzić stosunkom między narodami” i „nie może zmienić historii”. Dodane poprawki nie wydają się zadowalające Światowa Żydowska Organizacja Odbudowy (WJRO), który wydał oświadczenie potępiające kontrowersyjną ustawę. „Dzisiejsze referendum nie odda sprawiedliwości polskiej senackiej uchwale ustawy z poprawkami. Chociaż nierozstrzygnięte sprawy nie będą już wygaszane, wnioskodawcy, którzy wygrali sprawę, będą mogli uzyskać odszkodowanie tylko za majątek, który został sprzeniewierzony przez reżim komunistyczny. „Senat w pełni przepowiedział prawowitym właścicielom – z których wielu ma sprawy toczące się od lat – możliwość odzyskania swoich aktywów” – powiedział w oświadczeniu Gideon Taylor, dyrektor operacyjny WJRO. Taylor twierdził, że mienie skradzione Żydom podczas i po II wojnie światowej nadal przynosi Polsce korzyści. „To prawda, że ​​Polska bardzo ucierpiała pod nazistowską okupacją i padła ofiarą straszliwych okrucieństw. Ale tutaj mówimy o aktywach przejętych przez Polskę po wojnie io tym, jak nadal korzysta z Polski” – napisał Taylor. Ustawa wróci teraz do SSE, niższej izby polskiego parlamentu, w celu ostatecznego głosowania za przyjęciem poprawek zgłoszonych przez Senat przed podpisaniem przez prezydenta RP. Andrzej Duda. WJRO wezwało Polskę do „ponownego rozważenia wcześniejszego głosowania i całkowitego odrzucenia ustawy w tym czasie oraz do rozwiązania kwestii własności prywatnej raz na zawsze poprzez przyjęcie kompleksowego prawa restrukturyzacyjnego”. Ariella Marston przyczyniła się do powstania tego raportu.