22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gaz płynie z Niemiec do Polski gazociągiem jamalskim

Przepływy z Niemiec do Polski przez gazociąg Jamał-Europa, który normalnie wysyła rosyjski gaz na zachód do Europy, są we wtorek rano znacznie niższe niż w ciągu ostatnich kilku dni, wynika z danych niemieckiego operatora sieci Cascade.

Rurociąg, który zwykle odpowiada za jedną szóstą rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji, działa od 21 grudnia w trybie odwrotnym, wywierając presję na wzrost cen gazu w Europie. NG / GB

Przepływ na wschód we wtorek wyniósł 1,5 miliona kilowatogodzin (kWh/h), w porównaniu z około 5,9 miliona kWh/h w poniedziałek i weekend.

Oczekuje się, że prąd utrzyma się na tym poziomie do środy rano.

Gazprom GAZP.MM, rosyjski monopolista eksportu gazu, nie odnotował w lutym żadnych zdolności tranzytowych gazociągiem. Chociaż możliwe było zarezerwowanie go poprzez codzienną licytację, nie było to możliwe w poniedziałkowe lub wtorkowe poranki.

grudzień Kiedy system jamalski odwrócił się 21 listopada, ceny gazu rdzeniowego w Europie wzrosły do ​​rekordowego poziomu 184,95 euro za megawatogodzinę (MWh).

Wyższe ceny zachęciły do ​​zakupu wolumenów spotowych z Rosji, a nabywcy korzystają z gazu zmagazynowanego w Europie, gdzie wolumeny magazynowe spadły poniżej średniej pięcioletniej.

Rekomendacje dotyczące przepustowości dla dostaw z Ukrainy na Słowację przez punkt graniczny Velke Kapusani, kolejny kluczowy szlak dostaw rosyjskiego gazu do Europy, osiągnęły szczyt we wtorek 2022 r.

Rekomendacje wyniosły 847 878 ​​MWh, w porównaniu z 513,897 MWh w poniedziałek i poziomami odnotowanymi na koniec grudnia.
Źródło: Reuters (Raport Vladimira Soldatkina i Oksany Kopsevy w Moskwie, dodatkowy raport Jasona Howeta z Brocka; Redakcja Simona Camerona-Moore’a)

READ  „Debata” wyborcza w Polsce zamienia się w farsę – POLITICO