29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Raport: Stany Zjednoczone naciskają na Polskę na ustawę o odbudowie Holokaustu na polecenie Izraela

Raport z czwartku powiedział, że Izrael i Stany Zjednoczone współpracują w ostatnich tygodniach, aby wymusić na Polsce zmianę lub zmianę proponowanej ustawy o restrukturyzacji Holokaustu.

Ustawa, która nie została jeszcze zatwierdzona przez Senat RP i musi zostać podpisana przez prezydenta przed wejściem w życie, wyznacza termin graniczny dla niektórych skarg prawnych do 30 lat, co oznacza, że ​​decyzje administracyjne podjęte 30 lat temu nie mogą już być kwestionowanym.

Krytycy prawa twierdzą, że skutecznie uniemożliwiłoby to Żydom odzyskanie mienia zajętego przed Holokaustem i po nim.

Według Harretz Daily minister spraw zagranicznych Yer Lapid, który odpowiadał za stosunki z administracją Bidena, zwrócił się do sekretarza stanu USA Anthony’ego Blingena o pomoc Izraelowi w łamaniu polskiego prawa.

Źródło w Departamencie Stanu USA zacytowało gazetę, która stwierdziła, że ​​administracja Bidena pilnuje prawa i że Stany Zjednoczone „nakłaniają polski parlament do zmiany proponowanego prawa, aby nierozstrzygnięte roszczenia mogły być kontynuowane”.

Źródło powiedziało, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone wpływem prawa na dążenie do reformy „bez względu na obywatelstwo, religię czy pochodzenie etniczne”.

Na początku tego tygodnia dwupartyjny panel senatorów USA wysłał list do prezydenta Polski Andrzeja Dudy, w którym wyraził „poważne zaniepokojenie” ustawą i wezwał go do sprzeciwu.

„Te poprawki dadzą ocalałym z polskiej społeczności żydowskiej, która była największą w Europie przed II wojną światową, możliwość znalezienia rozwiązania zbrodni nazistów i komunistów”. Senatorowie napisali.

„Chociaż podzielamy twoje przekonanie, że Polska nie powinna być pociągana do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistów i komunistów, wierzymy również, że jest to okazja do zademonstrowania zaangażowania Polski w wymierzenie sprawiedliwości ofiarom tych ohydnych zbrodni”.

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia na konferencji prasowej trzech szczytów morskich 9 lipca 2021 r. w Narodowym Pałacu Kultury w Sofii. (Zdjęcie AP / Valentina Petrova)

Po tym, jak ustawa została uchwalona przez Izbę Gmin pod koniec czerwca, polski wiceminister spraw zagranicznych Pavel Jabłoński powiedział, że ma nadzieję, że Izrael zmieni zdanie na temat ustawy, co spowodowało coraz bardziej napiętą linię dyplomatyczną między Jerozolimą a Warszawą, oskarżając polskiego premiera korzystania z niego. Język antysemicki.

READ  Polska komisja secesyjna przełożona w sprawie rosyjskich wpływów, mówi członek partii rządzącej

Ambasada Izraela w Warszawie ostrzegła, że ​​„to niemoralne prawo poważnie wpłynie na stosunki między naszymi krajami”.

Rekonstrukcja Holokaustu w Polsce była niepopularna wśród wielu obywateli, a Duda prowadził kampanię przeciwko niej przed ponownym wyborem w zeszłym roku. Wielu obywateli polskich uważa, że ​​roszczenia powinny być kierowane tylko do nazistowskich Niemiec i że wyrządzanie przez Polskę jakichkolwiek szkód z czasów Holokaustu jest nierozsądne.

Żydowskie roszczenia do własności zostały wyłączone w czasach komunizmu i w przeciwieństwie do innych krajów w regionie, od upadku komunizmu w 1989 r. Polska nie miała kompleksowego prawa dotyczącego żądań restauracyjnych.

Niektóre rodziny, które utraciły majątek, domagały się przywrócenia lub odszkodowania, ale proces ten jest zagmatwany i długotrwały.

W niektórych przypadkach dochodzi do fałszywych roszczeń o restrukturyzację.

Tysiące polskich nacjonalistów maszerowało do ambasady USA w Warszawie 11 maja 2019 r. w proteście przeciwko naciskom Waszyngtonu na wypłatę odszkodowań rodzinom żydowskim, które utraciły mienie podczas Holokaustu. (AP Photo / Czarek Sokołowski)

Problemy restrukturyzacji i rewizjonizmu Holokaustu wielokrotnie wpływały na stosunki izraelsko-polskie.

W 2018 r. Warszawa uchwaliła ustawę zakazującą oskarżania Polski lub nazistowskich Niemiec o współudział w zbrodniach wojennych. Ten ruch wywołał oburzenie w Izraelu, ale sytuacja w dużej mierze się skończyła, gdy Polska zgodziła się zmienić prawo, aby usunąć wszelkie sankcje karne.

AFP przyczyniło się do powstania tego raportu.

Jesteś poważny. Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, fascynujące lektury o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych organizacji prasowych nie stawiamy ściany opłat. Ale ponieważ wydawana przez nas gazeta jest droga, zapraszamy wybitnych czytelników Times of Israel, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

READ  Trwają protesty po tym, jak pierwszym aktem nowego urzędnika będzie zdjęcie krzyża i przywrócenie flag UE

Do 6 dolarów miesięcznie może wesprzeć nasz wysokiej jakości magazyn podczas podziwiania Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać