15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polskie media odłożyły debatę prawną między podziałami koalicyjnymi

WARSZAWA (Reuters) – Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PIS) odłożyła debatę parlamentarną nad nową ustawą medialną, powiedział w środę wysoki ustawodawca w związku z podziałami z sojusznikami w sprawie możliwych poprawek, które mogą spowodować utratę licencji przez należący do USA kanał TVN.

Proponowana ustawa miałaby zmienić polskie prawo nadawcze, ograniczając dostęp do polskich stacji radiowych i telewizyjnych spoza europejskiej strefy ekonomicznej. .

Proponowane zmiany wywołały napięcia między Polską a Stanami Zjednoczonymi i wywołały nową krytykę ze strony polskich ugrupowań opozycyjnych, że Bais stara się ograniczać wolność mediów.

Nacjonalistyczni urzędnicy Bais zasygnalizowali, że ustawa będzie przedmiotem debaty na posiedzeniu parlamentarnym, które rozpocznie się w środę, ale wysoki rangą ustawodawca Bais powiedział dziennikarzom, że debata zostanie przeniesiona na 11 sierpnia.

„Nie stworzymy go podczas tej sesji” – powiedział wicemarszałek Sejmu Rieszard Terlecki.

TVN, należąca do Discovery Inc. i krytyczna wobec rządu, jest jednym z największych nadawców telewizyjnych w Polsce. Jej stacja sprzedaży TVN24 jest najpopularniejszym całodobowym kanałem informacyjnym.

Rządzący nacjonaliści od dawna zawładnęli większością mediów w Polsce ugrupowaniami zagranicznymi, zniekształcając debatę publiczną.

Na początku tego roku państwowa rafineria PKN przejęła regionalnego wydawcę gazety Polska Press od niemieckiej Verloxgroup Pasha, realizując kluczową ambicję polityczną Pais.

Ale młodszy sojusznik partii, Partia Porozumień Gospodarczo Liberalnych, nie zgadza się z poprawkami do ustawy o radiofonii i telewizji, przedstawionymi przez Paesa.

Zamiast tego proponuje, aby firmy z krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju mogły posiadać ponad 49% udziałów w polskich spółkach medialnych.

„Nie poprzemy tej ustawy bez proponowanej nowelizacji” – powiedziała w środę TVN24 rzeczniczka Accord Magdalena Sroka.

(Raport Anny Cooper i Powella Florkievicha; Opracował Joe Bavier)