Alicja Byrd
Warszawa (Reuters) – Polski regulator w środę przedłużył koncesję na prowadzenie popularnego, antyrządowego kanału informacyjnego TVN24 należącego do USA, ale zakwestionował, czy nadal ma prawo do działania, prosząc rząd o jasność prawną.
Krytycy twierdzą, że TVN24 jest kluczowym celem w wysiłkach partii rządzącej na rzecz zniesienia wolności mediów, a politycy opozycji zadali pytanie regulatora o prawo do ukierunkowania drogi rządzącym nacjonalistom do wędrowania do elektoratu.
Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) od dawna twierdzi, że media zagraniczne zniekształcają debatę publiczną i nie służą polskim interesom. Krytycy twierdzą, że rząd chce tylko kontrolować media i wolność słowa.
„Uchwała nie ma mocy wiążącej… ale jest sygnałem dla głównego elektoratu PiS, że nie zrezygnują z próby przejęcia prasy niezależnej” – powiedział John Grafik, rzecznik Platformy Obywatelskiej, lidera w Polsce. grupa opozycyjna. .
Od czasu objęcia przez tę partię władzy w 2015 roku Polska spadła z 18. na 64. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy.
Na razie nie wiadomo, co zrobi po opuszczeniu stanowiska.
Debata parlamentarna
Koncesja najpopularniejszego polskiego kanału informacyjnego TVN24 wygasa 26 września nadawcy polscy.
Kierowana przez opozycję wyższa izba parlamentu odrzuciła projekt ustawy medialnej, ale zasygnalizowała, że lider PiS spróbuje przezwyciężyć odrzucenie partii do końca września.
PiS walczy jednak o utrzymanie większości w izbie niższej.
TVN, spółka dominująca TVN24, należy do Discovery Inc. w Stanach Zjednoczonych.
Jeśli TVN24 nie otrzyma przedłużenia, oczekiwano, że będzie nadal działać na holenderskiej koncesji.
Chociaż regulator przedłużył licencję, w odrębnej uchwale zapowiedział, że zwróci się do rządu o jasne uregulowanie kwestii praw i wyjaśnienie prawne od Trybunału Konstytucyjnego.
„Wiadomość, że TVN24 wreszcie uzyskał zezwolenie na działalność w Polsce, jest gorzka. Dowodzi, że nie ma uzasadnionego powodu, aby odmawiać lub opóźniać koncesję, o którą złożyliśmy wniosek 19 miesięcy temu” – napisano w e-mailu TVN.
„Jednak fakt, że polski regulator mediów, KRRIT, wykorzystuje rezolucję do kwestionowania obecnych przepisów dotyczących praw medialnych, podważa demokratyczny proces legislacyjny” – dodał.
Discovery nie odpowiedział od razu na prośbę Reutera o komentarz.
(Raport Alexy Ptak; Scenariusz Jonah Blusińskiej; Montaż: Alex Richardson i Alistair Bell)
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35