8 grudnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski sąd uniewinnił oskarżonego w sprawie o obalenie posągu księdza

Warszawa – Sąd Okręgowy w Gdańsku w poniedziałek uniewinnił trzech mężczyzn, którzy w 2019 roku obalili pomnik zmarłego księdza podejrzanego o wykorzystywanie seksualne nieletnich, co jest symbolicznym momentem w rozrachunku z nadużyciami duchownymi w tradycyjnie katolickim kraju.

Ksiądz Henryk Jankowski, zmarły w 2010 roku, zyskał rozgłos w latach 80., wspierając prodemokratyczny Ruch Solidarności i jego lidera Lecha Wałęsę w walce z reżimem komunistycznym w Polsce.

Gdy po jego śmierci pojawiły się dowody na rzekome znęcanie się nad chłopcami i dziewczętami, władze początkowo odmówiły usunięcia pomnika ku czci go, więc trzej aktywiści postanowili działać.

Trzy osoby – Konrad Gorzeniowski, Rafał Sucek i Michał Wojciech – wykonały ją pewnej nocy w lutym 2019 roku. Następnie wezwali policję, aby się zgłosić i wydali oświadczenie wyjaśniające, że działali dla dobra społeczeństwa.

Oskarżyli Kościół o „formalny współudział w złu, jakie Henryk Jankowski wyrządził ludowi”, a urzędnikom państwowym o przymykanie oka na problem.

Stoczniowcy ponownie zainstalowali posąg, zanim członkowie rady miejskiej zagłosowali za jego usunięciem i usunięciem jego nazwiska z placu, na którym stał.

W ubiegłym roku sąd niższej instancji uznał trzech działaczy za winnych zbezczeszczenia i zniszczenia pomnika, ale zrezygnował z nakładania kar ze względu na „niską szkodliwość społeczną ustawy”. Werdykt był ostateczny, uniewinniając trio w poniedziałkowej apelacji.

Skontaktowany telefonicznie Gorzeniowski wyraził ulgę w wyroku.

Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ta treść nie może być publikowana, transmitowana, przerabiana ani redystrybuowana bez pozwolenia.

READ  Irlandia zagra w meczu Ligi Narodów UEFA z Ukrainą w Polsce