16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski Sąd Najwyższy w swojej konstytucji podtrzymuje unijne prawo Trumpa

Po latach konfliktu między Brukselą a Warszawą Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce w lipcu rozwiązanie nowego systemu sądownictwa.

W sierpniu szef Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że Polska może częściowo zastosować się do nakazu, ale później wycofała się, pozostawiając rządowi prowadzenie sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, argumentując, że polska konstytucja, a nie sądy unijne, powinna być ostatecznym arbitrem .

„Pod względem dowodów prawnych traktat o Unii Europejskiej jest niekonstytucyjny” – podsumował werdykt sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bartholomew Sochansky.

Według sondaży, rząd powiedział, że nie ma planów opuszczenia finansowanej przez wiele miliardów dolarów unii i zyskuje masowe poparcie społeczne.

„Polski rząd chce zjeść swoje ciasto i musi je zjeść” – powiedziała Anna Vojik, badaczka z Polskiej Akademii Nauk, która specjalizuje się w praworządności. „Chcą być w UE, bo popiera to 90 proc. Polaków, ale jednocześnie chcą uwolnić się od europejskich orzeczeń związanych z sądownictwem”.

Komisja Europejska wielokrotnie powtarzała, że ​​nie zaakceptuje żadnego oświadczenia, które podałoby w wątpliwość przyszłe członkostwo Polski w sojuszu, który wciąż wychodzi z szoku Brexitu.

Kontrowersyjny system dyscyplinarny dla sędziów, pani Vojik, „dotyka fundamentalnej kwestii skutecznej obrony wymiaru sprawiedliwości” oraz „Europejskie prawo i porządek” grozi.

READ  Dan Bewley ponownie wygrywa z GP Polski na żużlu