22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski Sąd Apelacyjny uchyla wyrok przeciwko historykom masakry |  Polska

Polski Sąd Apelacyjny uchyla wyrok przeciwko historykom masakry | Polska

Polski Sąd Apelacyjny uchyla wyrok przeciwko dwóm czołowym historykom Holokaustu oskarżonym o zniesławienie. Sprawa obserwowana z bliska II wojna światowa w Polsce rodzi pytania o wolność badań.

Profesor Barbara Enkelking i profesor John Krabowski zostali oskarżeni za książkę o współudziale Polaków katolickich w ludobójstwie Żydów podczas okupacji hitlerowskich Niemiec. Polska.

Night With End udokumentowało wiele takich spraw, ale powództwo wytoczyła synowa Edwarda Malinowskiego, wojennego burmistrza wsi Malinov w północno-wschodniej Polsce.

W książce czytamy, że miejscowi Żydzi mogli zostać zmasakrowani przez wojska niemieckie.

W lutym, Dwór pod Angelkings i Krabowski nakazał przeprosić LesciaskąIch twierdzenie zostało uznane za „fałszywe”.

W poniedziałek sędzia polskiego Sądu Apelacyjnego uchylił wyrok, choć nie skomentował prawdziwości fragmentu książki.

Zamiast tego Jonah Vinevska-Sadomska nazwała sprawę „niedopuszczalnym naruszeniem wolności badań naukowych i wolności słowa”.

„Sala sądowa nie jest odpowiednim miejscem na debatę historyczną” – dodał sędzia.

Vinevska-Sadomska stwierdziła, że ​​sprawdzenie metody badawczej czy surowca jest „niedopuszczalną cenzurą i ingerencją w wolność badań i pracy naukowej”.

Werdykt został pozytywnie przyjęty przez Krabowskiego i Enkelkinga, którzy w swoim poście na Facebooku ogłosili go „wielkim sukcesem”.

„Z wielką radością i satysfakcją witamy werdykt, który wywarł bezpośredni wpływ na wszystkich polskich uczonych, a zwłaszcza historyków. Masakra, „Oni powiedzieli.

Warszawska organizacja, która wspiera Lessiaskę, zapowiedziała odwołanie do Sądu Najwyższego.

Sprawa toczyła się w napiętym politycznym środowisku, krytycy oskarżali nacjonalistyczny rząd o próby wybielenia polskiej historii i promowanie akademickiego śledztwa w sprawach współpracy.

Yat Washem z obu stron Atlantyku potępił pomnik Holokaustu oraz różne organizacje i badaczy żydowskich za zniesławienie.

Prawie 6 mln Polaków, w tym 3 mln Żydów, zostało zniszczonych podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1945.

Postawy Polaków katolickich i ich żydowskich sąsiadów bardzo się różnią w czasach, gdy nawet podanie Żydowi szklanki wody jest karane śmiercią.

READ  Zełenski wzywa do pilnych rozmów, aby zakończyć kryzys na polskiej granicy - POLITICO

Było wiele udokumentowanych przez historyków przypadków zaniedbań, a czasem okrucieństwa wobec żydowskich Polaków, ale było też wiele historii o odwadze.

Ponad 7000 Polaków niż jakikolwiek inny kraj zostało nazwanych „sprawiedliwymi w narodach”, co Izrael używa, aby opisać nie-Żydów, aby ratować życie przed zagładą Żydów.

Temat polskich zbrodni na Żydach został zakazany w czasach komunizmu, a nowe ujawnienia polskiego niewłaściwego postępowania w ostatnich latach spowodowały niepowodzenia.

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość zobowiązała się walczyć z niesprawiedliwym przedstawianiem polskich wykroczeń i chce propagować pamięć o bohaterstwie i poświęceniu. Wielu badaczy i rząd izraelski oskarżają polski rząd o wybielanie historii.