Polski rząd dąży do wprowadzenia podatku od wolnych nieruchomości, aby pomóc rodzinom znaleźć schronienie i uniemożliwić inwestorom umyślne opuszczenie mieszkań.
– Wiemy, że na rynku jest problem z niezamieszkanymi nieruchomościami – powiedział wiceminister rozwoju Piotr Usinsky, powołując się na Business Insider Bolska. „Nie możemy pozwolić, aby był to duży problem, gdy nowe mieszkania są wolne, czekają na wzrost ich wartości i nie są wynajmowane”.
„Ważne jest, aby mieszkania budowane na polskim rynku trafiały do polskich rodzin i te rodziny mogą w nich mieszkać” – powiedział urzędnik. W zeszłym tygodniu Uściński powiedział serwisowi informacyjnemu Interia, że rząd definiuje „nieruchomość pustą” jako podstawę nowej ustawy.
„Definiowanie tego, co nazywa się odwracaniem [when investors purchase a property not to use, but with the intention of selling it for a profit] Nie jest łatwo oddzielić to od zwykłych transakcji ”- powiedział Usinsky, dodając, że praktyka powinna być mniej powszechna, ponieważ ceny mieszkań pozostają stabilne.
W porównaniu z innymi krajami europejskimi, według danych OECD Polska ma stosunkowo niski udział pustostanów zarówno na obszarach wiejskich (11%), jak i miejskich (około 6%).
Ale… nabyli aktywa rozwijającej się Polski Jako środek lokowania oszczędności. Ceny mieszkań na pierwotnym rynku nieruchomości Powstały.
W raporcie z 2020 r. eksperci z portalu nieruchomości Rinek Piervotny oszacowali, że około 55 000 osiedli komunalnych w Polsce jest pustych, głównie dlatego, że władze lokalne nie miały środków na ich renowację. Do końca 2019 roku na mieszkania komunalne będzie czekało około 150 600 rodzin.
Uściński powtórzył wcześniejsze zapewnienia ze strony rządu, że nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego, który płaciliby wszyscy właściciele nieruchomości, jednocześnie zarysowując możliwość opodatkowania wolnych mieszkań. Podatki bieżące są ustalane przez władze lokalne i podlegają ograniczeniu do jednego metra przez Ministerstwo Finansów.
Kluczowe źródło obrazu: Paweł Czerwiński/Unsplash
Maria Wilzek jest współautorką Notatek z Polski. Ona jest stałą pisarką Czasy, Ekonomista i Al Jazeera angielski, A także opisywany w Polityka zagraniczna, Europa polityczna, Widz i Gazeta Wyborcza.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35