2 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski przywódca przyznał, że kraj kupił potężne izraelskie oprogramowanie szpiegujące

WARSZAWA, Polska (AP) – Najpotężniejszy polski polityk przyznał, że kraj kupił zaawansowane oprogramowanie szpiegowskie od grupy NSO, izraelskiego producenta oprogramowania inwigilacyjnego, ale zaprzeczył, że było ono wykorzystywane do atakowania jego przeciwników politycznych.

W rozmowie z Jaroslavem Kaczyńskim, liderem rządzącej w Polsce konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, powiedział, że służby specjalne w wielu krajach wykorzystują oprogramowanie Pegasus do walki z przestępczością i korupcją.

Kaczyński powiedział, że użycie takiego oprogramowania szpiegującego pojawiło się w odpowiedzi na rosnące wykorzystanie szyfrowania do ukrywania danych w ruchu, pokonując poprzednie technologie śledzenia. Włamując się do telefonów, umożliwia władzom monitorowanie komunikacji i niezaszyfrowanych rozmów w czasie rzeczywistym.

„Byłoby gorzej, gdyby polskie serwisy nie miały takiego narzędzia” – powiedział Kaczyński w rozmowie z poniedziałkowym wydaniem tygodnika Sieci. W piątek portal informacyjny wPolityce.pl opublikował fragmenty.

Wywiad następuje po ekskluzywnych wypowiedziach Za pośrednictwem Associated Press Citizen Lab, zespół ds. cyberinwigilacji na Uniwersytecie w Toronto, odkrył, że trzech krytyków polskiego rządu zostało zhakowanych przez Pegasusa NSO.

W czwartek Amnesty International Prowadząc kampanię na rzecz opozycyjnych wyborów parlamentarnych w 2019 r., Sen. Odkrycie Citizen Lab, że Christoph Breza został kilkakrotnie zhakowany, zostało niezależnie zweryfikowane.

Wiadomości tekstowe skradzione z telefonu Brezy były transmitowane przez telewizję państwową w Polsce w ramach krótkotrwałej kampanii oszczerstw prowadzonej przez populistyczną partię rządzącą w gorączce wyścigu.

Breza mówi teraz, że wybory były niesprawiedliwe, ponieważ partia rządząca podeszłaby do taktycznego myślenia i planów jego kampanii.

Rewelacje hakerskie wstrząsnęły Polską, porównując ją do afery Watergate w Stanach Zjednoczonych w latach 70. i wzywając do powołania komisji śledczej w parlamencie.

Kaczyński powiedział, że nie widzi powodu, by powołać taką komisję, i zaprzeczył, jakoby monitoring odegrał jakąkolwiek rolę w wynikach wyborów w 2019 roku.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. Pegasus nie jest ani ścigany, ani monitorowany – powiedział Kaczyński. „W kampanii wyborczej 2019 nie było Pegaza, usług, informacji niejawnych. Pokonany przez porażkę. Dziś nie powinni szukać takich wymówek.

READ  CFD na oceaniczne wiatry B&C-Wiatr

Pozostałymi dwoma polskimi celami potwierdzonymi przez Citizen’s Laboratory są Roman Kierdich, prawnik reprezentujący polityków opozycji w wielu ważnych politycznie sprawach, oraz Eva Vrsochek, niezależna prawniczka.

Gdy w grudniu AP zapytała, czy Polska kupiła Pegaza, rzecznik obrony państwa Stanisław Żaryń nie potwierdził ani nie zaprzeczył. Jednak wielu sprzymierzeńców Kaczyńskiego publicznie wątpi w zalecenia rządowego wykorzystania Pegaza.

Polski premier Mateusz Morawiecki nazwał wyniki badań Citizen Lab-AP „fałszywymi wiadomościami” i zasugerował, że mógł to zrobić zagraniczny wywiad – odrzucony przez krytyków, że żaden inny rząd nie byłby zainteresowany tymi trzema polskimi celami.

Pod koniec grudnia wiceminister obrony Wojciech Skurkievich powiedział: „System Pegasus nie jest w posiadaniu polskich służb. Nie był używany do monitorowania ani monitorowania nikogo w naszym kraju.

Polskie media przejęły Pegasusa w 2017 roku, wykorzystując pieniądze znane jako Fundusz Sprawiedliwości, aby pomóc ofiarom przestępstw i rehabilitować przestępców.

Według śledztw telewizji TVN i Gazety Wyborczej z oprogramowania korzysta Federalne Biuro Antykorupcyjne, wyspecjalizowany serwis stworzony do walki z korupcją w kontrolowanym politycznie życiu publicznym partii rządzącej.

„Publiczne pieniądze zostały wydane na ważny cel publiczny, który jest związany z walką z przestępczością i ochroną obywateli” – powiedział Kaczyński.

Od 2015 r. wykryto dziesiątki głośnych przypadków nadużyć Pegasusa, z których wiele zostało odkrytych przez Globalną Federację Mediów w ciągu ostatniego roku, co pokazuje wykorzystanie przez grupę NSO złośliwego oprogramowania do nękania dziennikarzy, polityków, dyplomatów, prawników i praw człowieka aktywiści z Bliskiego Wschodu. Meksyk.

Polskie hacki są uważane za szczególnie okrutne, ponieważ miały miejsce nie pod represyjną dyktaturą, ale w państwie członkowskim UE.

Anna Błoschak, polska dyrektor Amnesty International, została oskarżona w piątkowym oświadczeniu o szpiegostwo na rzecz opozycji, co jest zgodne z postępowaniem polskiego rządu w świetle prawa i sprawiedliwości. Polska była szeroko krytykowana przez Unię Europejską za interwencje sądowe i inne działania uznawane za antydemokratyczne.

READ  Zalando planuje budowę dwóch centrów napełniania w Polsce

„Te ustalenia są szokujące, ale nie zaskakujące. Budzą poważne obawy nie tylko dla polityków, ale dla całego społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza w kontekście ciągłego naruszania przez rząd praw człowieka i praworządności” – powiedział Błaszczak.