Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Warszawa, 4 kwietnia – Polska w poniedziałek potępiła prezydenta Francji Emmanuela Macrona za prowadzenie rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem wśród międzynarodowego oburzenia z powodu zabijania ludności cywilnej podczas inwazji Rosji na Ukrainę.
Ukraina w niedzielę oskarżyła siły rosyjskie o „masakrę” w Puczy, a zachodni przywódcy ze złością zareagowali na obrazy ciał rozrzuconych na ulicach miasta. Rosja zaprzeczyła zarzutom Ukrainy. Czytaj więcej
Polska kilkakrotnie nakładała na Rosję surowe sankcje i apelowała o więcej broni dla Ukrainy. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości został również poproszony o zbadanie sprawy zabójstwa ludności cywilnej na Ukrainie. Czytaj więcej
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
„Panie prezydencie Macron, ile razy negocjował pan z Putinem i co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan któreś z działań, które miały miejsce?” Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej.
„Nie wolno nam negocjować z przestępcami, musimy z nimi walczyć… Nikt nie negocjował z Hitlerem. Czy będziecie negocjować z Hitlerem, Stalinem, Pol Potem?” On dodał.
Biuro Macrona odpowiedziało, że dla prezydenta Putina ważne jest zrozumienie żądań Zachodu i kosztów ich ignorowania przez Rosję.
„Od początku Putin używał wszelkich dostępnych środków, aby zatrzymać wojnę: masowe sankcje, wsparcie dla Ukrainy, żądania były kierowane bezpośrednio do prezydenta Putina podczas ich apeli” – powiedział francuski urzędnik prezydencki.
Macron nie próbował pośredniczyć między Putinem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim, który na początku lutego udał się do Moskwy i Kijowa, a od początku roku rozmawiał z Putinem 16 razy w rozmowach telefonicznych. Otwiera się kanał komunikacyjny, który mierzy nastrój Putina.
W przeszłości urzędnicy Elysee ostro odczytywali wezwania, przy czym Putin twierdził, że wezwania wyglądały na „paranoiczne” i że okłamał francuskiego przywódcę i powiedział Macronowi, że popełnił duży błąd podczas inwazji na Ukrainę 24 lutego.
Rosja wysłała swoje wojska na Ukrainę, którą Putin nazwał „specjalną operacją wojskową”. Ukraina i Zachód twierdzą, że Putin rozpoczął niesprowokowaną wojnę agresywną.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Relacja Pawła Florkiewicza w Warszawie i Michaela Rose w Paryżu; Napisane przez Annę Gopher i Michaela Rose; Montaż przez Marka Heinricha
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35