31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski KGHM przekształca energię jądrową w alternatywne źródło energii

KGHM Polska Miedź SA Aktualizacje

Odkrycie tanich źródeł energii jest „interesem narodowym” polskiego handlu – ostrzega prezes KGHM, bo producent miedzi planuje budowę czterech małych modułowych reaktorów jądrowych.

Marcin Chludziński powiedział, że reaktory jądrowe, pierwsza linia w 2029 roku, zostały zbudowane przez amerykański zespół NuScale, KGHM, który jest drugim co do wielkości konsumentem w Polsce, samowystarczalnym w produkcji energii i cenowo odizolowanym od energii turbulentnej.

„Globalna konkurencja, energochłonne firmy takie jak nasza… powinny mieć dostęp do taniej energii elektrycznej, to jest nasz cel” – powiedział Financial Times.

„To dla nas nie tylko wyzwanie.

Polska jest jedną z gospodarek opartych na węglu w Unii Europejskiej, która w ubiegłym roku wyprodukowała 70 proc. energii ze swojego paliwa.

Jednak w miarę jak UE zwiększyła swoje cele klimatyczne i zwiększyła koszty emisji CO2, firmy coraz częściej poszukują tańszej i bardziej zrównoważonej energii elektrycznej oraz wykazują zainteresowanie wieloma mniejszymi modułowymi reaktorami jądrowymi (SMR).

W zeszłym miesiącu dwóch najbogatszych ludzi w Polsce, Michael Solov, który kontroluje grupę chemiczną Synthos oraz Gigmund Solors, który jest właścicielem większościowego pakietu akcji grupy medialnej Bolsat i grupy energetycznej ZE PAK, ogłosili plany budowy własnych SMR. Koniec tej dekady.

Synthos podpisał umowy z polską państwową rafinerią PKN Arlan i grupą technologiczną Czeczenia, kontrolowaną przez miliardera Sebastiana Kulchika.

Chludziński powiedział, że Polska zostanie ukarana „zbyt wysoką grzywną” za zbyt duże poleganie na węglu energetycznym. Ale technologia taka jak SMR może pomóc przyspieszyć transformację energetyczną kraju, powiedział.

„Bieguny są bardzo elastyczne. Jeśli staną się one warunkami, w których musimy konkurować, jeśli nie można ich zmienić, możemy zmienić się bardzo szybko. Myślę też, że zmiana energii nastąpi z czasem, co może nastąpić bardzo szybko”. powiedział.

READ  W Polsce węgiel nie jest już królem – ale jego symbol – POLITICO

Umowa pomiędzy KGHM i NuScale, podpisana w zeszłym tygodniu w Warszawie, wyprodukuje do końca 2030 roku cztery SMR o mocy 77 MW każdy. Wyprodukuje około 1GW energii elektrycznej.

Chludziński powiedział, że projekt – jego koszt nie został sfinalizowany – może mieć efekt uboczny przekształcenia KGHM w producenta energii netto. Ale powiedział, że to nie był temat szkolenia.

„Nie zmienimy się z producenta miedzi w firmę energetyczną. Skupiamy się przede wszystkim na miedzi” – powiedział. „Ale musimy być samowystarczalni energetycznie i jeśli mamy więcej energii niż my potrzebujemy, sprzedajemy to.”