Jeden z wiodących polskich banków spotkał się z ostrą reakcją po zwolnieniu wielu posiadaczy rachunków na Ukrainie z podwyżek opłat dla innych klientów. Z banknotów wynika jednak, że rachunki prowadzą uchodźcy, których polskie i unijne przepisy chronią przed takimi opłatami.
W tym tygodniu mBank, należący do niemieckiego Commerzbanku, ogłosił wprowadzenie od kwietnia nowych opłat za wypłaty.
„W mBanku od dłuższego czasu skupiamy się na transakcjach bezgotówkowych i samoobsłudze, dlatego podnosimy opłaty związane głównie z wypłatami” – podał bank w komunikacie prasowym. Gazety Wyborczej W oświadczeniu. „Klienci płacący codziennie bezgotówkowo nie odczują żadnych zmian”.
Bank dodał, że podwyżki są konieczne, gdyż „ceny towarów i usług w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco wzrosły, co przełożyło się także na koszty usług, które płacimy”.
Ukraińcy, którzy uciekli do Polski po inwazji Rosji w lutym 2022 r., zostali zwolnieni z nowych ceł. .
Kazde odmienne traktovanie Pod wzgledem narodowym bardzo Zle sie kojarzyhttps://t.co/uWFrg0RoeE
— Aleksandra Fedorska (@a_fedorska) 26 marca 2024 r
W odpowiedzi na oskarżenia o dyskryminację mBank ogłosił, że ma związane ręce polskimi i unijnymi przepisami dotyczącymi rodzaju rachunków oferowanych ukraińskim uchodźcom, których miliony przybyły do Polski po wybuchu wojny.
Zgodnie z polskim prawem uchodźcy ukraińscy muszą legalnie przebywać w Polsce co najmniej do 30 czerwca 2024 r. Podstawowe rachunki płatniczeRodzaj usługi umożliwiającej wpłaty, wypłaty i płatności jest dostępny w Unii Europejskiej.
„Odpowiednio [Polish] Prawo [introducing such accounts]Rachunki te są bezpłatne” – powiedziała portalowi Interia rzeczniczka mBanku Emilia Kasperczak.
Ona również wyraziła swoją opinię Ogłoszenie W marcu 2022 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wezwała banki do oferowania rachunków dla ukraińskich uchodźców z „całkowitym zwolnieniem z opłat”.
mBank nie jest jedynym w Polsce, który podnosi opłaty. Credit Agricole podwyższył je w styczniu, a BNP Paribas ma to zrobić w przyszłym miesiącu – podał serwis informacyjny Wirtualna Polska.
Polski rząd szacuje, że rok po inwazji Rosji na pełną skalę w kraju przebywa 1,3–1,4 mln ukraińskich uchodźców.
Polska była głównym celem podróży osób uciekających przed wojną https://t.co/HQB8YAvcpQ
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 lutego 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35