WARSZAWA, Polska (AP) – W środę Bank Centralny dokonał drugiej od kilku miesięcy podwyżki stóp procentowych.
Narodowy Bank Polski podniósł stopę do 1,25%, wskazując, że chce silniej poruszać się wobec rosnących cen po tym, jak spotkał się z krytyką, że nie jest wystarczająco szybki.
To posunięcie „instruuje nas, abyśmy potraktowali walkę z inflacją poważniej, niż myśleliśmy” – napisano w oświadczeniu Capital Economics.
Dzieje się tak po tym, jak unijna firma statystyczna Eurostat poinformowała w piątek, że roczna stopa inflacji w Polsce osiągnęła w październiku 6,8%. Jest to najwyższy w 27-członkowej Unii Europejskiej.
Globalna inflacja rosła w ostatnich miesiącach ze względu na rosnące ceny energii i niezaspokojony popyt podczas ożywienia epidemicznego.
Ceny konsumpcyjne w Polsce są najwyższe od dwóch dekad i wydają się dalej rosnąć.
Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział we wtorek, że do końca roku inflacja ma wynieść 8%.
Ale Adam Klipiński, szef Narodowego Banku Polskiego, powiedział na konferencji prasowej po ogłoszeniu stóp procentowych, że przewidział, że inflacja wzrośnie do 7% w styczniu, a potem spadnie.
Glapiński określił wzrost cen w Polsce i poza nią jako część „globalnej” ceny za działania podejmowane przez rządy i banki centralne w celu uniknięcia „katastrofy gospodarczej na dużą skalę” podczas epidemii.
Dzięki ogromnym wydatkom rządowym i działaniom Narodowego Banku Polskiego stopy procentowe utrzymywane przez epidemię na najniższym poziomie „uratowały gospodarkę przed głęboką recesją” – powiedział.
Jednak czynniki, na które Polska nie ma wpływu, wpływają na wzrost cen energii: rosyjskie ograniczenia w eksporcie gazu, taryfy na emisję gazów cieplarnianych nałożone przez Unię Europejską oraz ceny ropy ustalane przez OPEC.
Polski rząd jest konserwatywny społecznie, ale wspiera wydatki socjalne w celu zrównoważenia nierówności dochodów, mówiąc, że planuje bony energetyczne dla rodzin o niskich dochodach.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35