18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zrzeka się uprawnień panelu badającego „rosyjskie wpływy”

Polska zrzeka się uprawnień panelu badającego „rosyjskie wpływy”

  • Adama Eastona
  • BBC News, Warszawa

Tytuł Zdjęcia,

Prezydent Polski Andrzej Duda zrewidował plany nadania komisji badającej rosyjskie wpływy uprawnień do zabraniania ludziom pełnienia funkcji publicznych.

Polska złagodziła plany powołania komisji mającej uprawnienia do pozbawiania ludzi funkcji publicznych z powodu powiązań z Rosją.

Komisja, zatwierdzona przez polski parlament w maju, zbada rosyjską ingerencję w latach 2007-2022.

Polscy posłowie głosowali teraz za usunięciem kontrowersyjnego uprawnienia panelu do zakazywania ludzi na okres do 10 lat.

Komisja została pierwotnie upoważniona do nałożenia 10-letniego zakazu zarządzania środkami publicznymi przestępcom działającym pod „rosyjskimi wpływami”, co skutecznie uniemożliwiłoby im sprawowanie urzędów państwowych.

W szczególności zbada kontrakty gazowe podpisane z Rosją, które zdaniem rządu zbyt mocno uzależniają kraj od Moskwy.

Po wejściu w życie 31 maja ustawy o utworzeniu grupy Komisja Europejska zadziałała w trybie pilnym i wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie naruszenia unijnych przepisów.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska stwierdziły, że dziewięcioosobowa komisja, zdominowana przez posłów rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), może zostać wykorzystana do atakowania partii opozycyjnych przed jesiennymi wyborami.

Polska opozycja nazwała ustawę „kłem nogi” i powiedziała, że ​​ma ona na celu zdyskredytowanie Donalda Tuska, lidera głównej opozycji i byłego premiera.

Zirytowany amerykańską krytyką ustawy, prezydent Andrzej Duda złożył poprawki, które pozbawiają komisji uprawnienia do wykluczania z urzędów publicznych osób oskarżonych o działanie na szkodę polskich interesów.

W zadziwiająco szybkim odwrocie ci sami posłowie partii rządzącej, którzy entuzjastycznie zatwierdzili ustawę kilka tygodni temu, głosowali za zneutralizowaniem uprawnień grupy.

Pan Tusk jest teraz przewodniczącym i liderem partii, jest posłem. Jeśli nie, premier Mateusz ma rzucić wyzwanie Morawieckiemu w wyborach jeszcze w tym roku.

Projekt nowelizacji trafia teraz do rozpatrzenia w polskim Senacie.