3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zakopuje szczątki historycznych przywódców demokratycznych

Polska zakopuje szczątki historycznych przywódców demokratycznych

Warszawa, Polska — Polska uroczyście pochowała szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie z Anglii, którzy bronili tradycji demokratycznych kraju, gdy kraj był represjonowany podczas II wojny światowej i zimnej wojny.

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z premierem przewodniczył w sobotę uroczystościom religijnym w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Szczątki trzech byłych prezydentów na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego – przywieziono z brytyjskiego cmentarza w Newark, gdzie spoczęli wśród polskich pilotów brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, którzy polegli w bitwie o Anglię w 1940 roku. Przywódcy emigracyjni z lat 1939-1979 pochowani są w Grobie Przywódców Emigracyjnych.

Prawicowy rząd Polski pracował nad wzmocnieniem narodowej dumy i przywróceniem pamięci o postaciach historycznych zakazanych przez dziesięciolecia komunistycznych rządów. Ta polityka jest doceniana przez starsze pokolenie, ale jest również wykorzystywana jako narzędzie przez ugrupowania nacjonalistyczne.

W czasie wojny, kiedy kraj był okupowany przez nazistowskie Niemcy, emigracyjny rząd z siedzibą w Londynie był polityczną reprezentacją Polski. Jednak w wyniku powojennych porozumień społeczność międzynarodowa uznała jedynie rząd powołany przez Sowietów w Warszawie.

Rząd na uchodźstwie nadal był siłą dla Polaków, którzy zdecydowali się nie wracać do kontrolowanej przez komunistów Polski, a także dla przeciwników rządu w kraju.

W 1990 roku, po tym, jak Polska porzuciła rządy komunistyczne i wkroczyła na drogę demokratyczną, do Warszawy przeniesiono symbole i uprawnienia przedwojennej demokracji. Prezydent emigracyjny Ryzard Kazorowski przekazał wówczas symbol demokratycznie wybranemu prezydentowi Lechowi Wałęsie.

READ  Czechy Polska Euro 2024 Piłka nożna | gra