2 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zajmuje ostatnie miejsce w EU Green Index

Polska zajmuje ostatnie miejsce w EU Green Index

Polska została uznana za najmniej ekologiczny kraj UE w nowym rankingu, który uwzględnia stan środowiska, jego wpływ na jakość życia oraz starania polityków, przedsiębiorców i obywateli na rzecz rozwiązywania problemów klimatycznych.

Polska zdobyła 34 punkty na 100 Badanie finansowane przez UE. Kolejne trzy kraje o najniższym poziomie to Estonia (36,1), Luksemburg (37,4) i Finlandia (38,1).

Z drugiej strony, Malta (59,4) zajmuje pierwsze miejsce, a następnie Francja (57,4), Szwecja (55,7) i Hiszpania (54,9).

Najgorszy wynik Polski to „szczególnie słabe wysiłki państwa na rzecz wspierania klimatu” – zauważają autorzy raportu, który na zlecenie Roberta Schumana i Konrada przygotowała firma analityczno-wywiadowcza Politica Insight. Bazy Adenoyar.

Zwracają uwagę, że jest jednym z dziesięciu krajów w UE, które nie przyjęły narodowej strategii walki ze zmianami klimatycznymi i że wnoszą stosunkowo niewielki wkład w globalne finansowanie tego celu i to w niewielkim stopniu. Energia produkowana ze źródeł odnawialnych (16%). W rezultacie Polska zajęła ostatnie miejsce w kategorii wsparcia państwa.

Zajęła również drugie miejsce pod względem wsparcia biznesu dla działań na rzecz klimatu. Polska zwiększyła produkcję przemysłową o 26% od 2015 roku, plasując się w pierwszej trójce UE z Litwą i Cyprem, ale nie dorównuje wydatkom firm na zielone inwestycje, które są sześć razy gorsze niż średnia UE.

Węgiel spadnie z 87% do 71% miksu energetycznego Polski w ciągu dekady, OZE do 17%

Polska wypada również słabo, jeśli chodzi o wpływ środowiska na jakość życia. Prawie 724 osoby na milion osób Każdego roku umiera z powodu zanieczyszczenia powietrzaJedynie Bułgaria (1284) i Rumunia (741) mają wyższe wskaźniki śmiertelności.

Oznacza to, że w Polsce, która liczy około 38 milionów mieszkańców, co roku z powodu zanieczyszczenia umiera średnio 27 500 osób. Bez liku Inne badania Wiatr wykryty w Polsce – gdzie 70% Energia elektryczna wytwarzana jest z węgla i A Trzeci spalić go na ciepło – Powinien być Najgorzej w Europie.

READ  Polscy protestujący ostrzegają przed zbliżającym się kryzysem zdrowotnym

W nowym raporcie wspomniano także o Polsce Traci naturalną roślinność W szybszym tempie niż wszystkie inne kraje UE z wyjątkiem Bułgarii, Grecji i Cypru. Tylko 26% tego Kąpieliska rekreacyjne Woda oceniona jako wysokiej jakości, trzykrotnie gorsza od średniej UE.

Autorzy zauważają jednak, że Polska wypada powyżej średniej pod względem jakości swojego ekosystemu, w tym najniższego odsetka zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w UE oraz najniższego zużycia zasobów naturalnych.

W ubiegłym roku gatunek, na który polowano na wolności, ale z powodzeniem reintrodukowano w Polsce. Usunięte z Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) Czerwona Lista Gatunków Zagrożonych. Polska też wygrała Ryś został ponownie wprowadzony W lesie Liczby wilków z powrotem.

Grupy ekologiczne obawiają się, że trwający kryzys energetyczny może doprowadzić do gorszych niż normalnie poziomów zanieczyszczenia powietrza w Polsce tej zimy. Przydziały gospodarstwom domowym na zakup węgla I Tymczasowo zawieszone standardy jakości Na węgiel używany do ogrzewania domu.

Normy jakości spalania węgla w Polsce czasowo zawieszone

Główne źródło obrazu: Boguś Bielewski/Greenpeace Polska (poniżej CC BY-ND 2.0)