Polska została uznana za najmniej ekologiczny kraj UE w nowym rankingu, który uwzględnia stan środowiska, jego wpływ na jakość życia oraz starania polityków, przedsiębiorców i obywateli na rzecz rozwiązywania problemów klimatycznych.
Polska zdobyła 34 punkty na 100 Badanie finansowane przez UE. Kolejne trzy kraje o najniższym poziomie to Estonia (36,1), Luksemburg (37,4) i Finlandia (38,1).
Z drugiej strony, Malta (59,4) zajmuje pierwsze miejsce, a następnie Francja (57,4), Szwecja (55,7) i Hiszpania (54,9).
Najgorszy wynik Polski to „szczególnie słabe wysiłki państwa na rzecz wspierania klimatu” – zauważają autorzy raportu, który na zlecenie Roberta Schumana i Konrada przygotowała firma analityczno-wywiadowcza Politica Insight. Bazy Adenoyar.
Zwracają uwagę, że jest jednym z dziesięciu krajów w UE, które nie przyjęły narodowej strategii walki ze zmianami klimatycznymi i że wnoszą stosunkowo niewielki wkład w globalne finansowanie tego celu i to w niewielkim stopniu. Energia produkowana ze źródeł odnawialnych (16%). W rezultacie Polska zajęła ostatnie miejsce w kategorii wsparcia państwa.
Zajęła również drugie miejsce pod względem wsparcia biznesu dla działań na rzecz klimatu. Polska zwiększyła produkcję przemysłową o 26% od 2015 roku, plasując się w pierwszej trójce UE z Litwą i Cyprem, ale nie dorównuje wydatkom firm na zielone inwestycje, które są sześć razy gorsze niż średnia UE.
Polska wypada również słabo, jeśli chodzi o wpływ środowiska na jakość życia. Prawie 724 osoby na milion osób Każdego roku umiera z powodu zanieczyszczenia powietrzaJedynie Bułgaria (1284) i Rumunia (741) mają wyższe wskaźniki śmiertelności.
Oznacza to, że w Polsce, która liczy około 38 milionów mieszkańców, co roku z powodu zanieczyszczenia umiera średnio 27 500 osób. Bez liku Inne badania Wiatr wykryty w Polsce – gdzie 70% Energia elektryczna wytwarzana jest z węgla i A Trzeci spalić go na ciepło – Powinien być Najgorzej w Europie.
W nowym raporcie wspomniano także o Polsce Traci naturalną roślinność W szybszym tempie niż wszystkie inne kraje UE z wyjątkiem Bułgarii, Grecji i Cypru. Tylko 26% tego Kąpieliska rekreacyjne Woda oceniona jako wysokiej jakości, trzykrotnie gorsza od średniej UE.
Kraków miał wczoraj rano najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie.
Warszawa również niedawno znalazła się na szczycie rankingu, ponieważ Polska dławi się pierwszą poważną falą corocznych problemów ze smogiem w kraju tej zimy. https://t.co/IEMhZ1Ezyo
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 grudnia 2021
Autorzy zauważają jednak, że Polska wypada powyżej średniej pod względem jakości swojego ekosystemu, w tym najniższego odsetka zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w UE oraz najniższego zużycia zasobów naturalnych.
W ubiegłym roku gatunek, na który polowano na wolności, ale z powodzeniem reintrodukowano w Polsce. Usunięte z Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) Czerwona Lista Gatunków Zagrożonych. Polska też wygrała Ryś został ponownie wprowadzony W lesie Liczby wilków z powrotem.
Grupy ekologiczne obawiają się, że trwający kryzys energetyczny może doprowadzić do gorszych niż normalnie poziomów zanieczyszczenia powietrza w Polsce tej zimy. Przydziały gospodarstwom domowym na zakup węgla I Tymczasowo zawieszone standardy jakości Na węgiel używany do ogrzewania domu.
Główne źródło obrazu: Boguś Bielewski/Greenpeace Polska (poniżej CC BY-ND 2.0)
Peter Kononczuk jest starszym redaktorem magazynu Notes z Polski. Wcześniej był dziennikarzem w Agence France-Presse (AFP) w Londynie i Warszawie.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35