5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zaczyna oferować darmowe laptopy czwartoklasistom

Polska zaczyna oferować darmowe laptopy czwartoklasistom

Polski rząd rozdał pierwsze 4 000 z prawie 400 000 laptopów, które w tym miesiącu dostarczy wszystkim uczniom rozpoczynającym czwartą klasę szkoły. Nauczyciele otrzymają także bony na zakup laptopów.

Ustawę ustanawiającą projekt – pierwszą tego typu w Polsce – zatwierdził w maju parlament – ​​z wyjątkiem małej skrajnie prawicowej Konfederacji (Konfederacja), która głosowała przeciwko niej, oraz centrowej Polska 2050 (Polska 2050), która wstrzymała się od głosu .

Dzięki temu odtąd co roku laptopy będą dostarczane uczniom już od klasy czwartej. Nauczyciele otrzymają bony o wartości 2500 złotych (559 euro) na zakup laptopów od dostawców zatwierdzonych przez rząd.

„Program bezpłatnych laptopów wpisuje się w politykę prorodzinną, ponieważ usługi publiczne, w tym edukacja, są bardzo ważną częścią życia” – powiedziała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. „Naszym obowiązkiem jest wspieranie władz lokalnych, aby usługi edukacyjne były na najwyższym poziomie”.

„Wyposażenie dzieci w tego typu urządzenia i dostęp do Internetu wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego na rodzicach spoczywa wielka odpowiedzialność, aby nauczyć dzieci odpowiedzialnego korzystania z tych urządzeń” – cytuje jego wypowiedź. Dziennik Gazeta Prawna.

Jednym z pierwszych miast, które otrzymały laptopy, było podwarszawskie Otwak. „Młodzi ludzie muszą być aklimatyzowani od najmłodszych lat, aby skutecznie korzystać z narzędzi cyfrowych” – powiedział burmistrz Jaroslav Markelski.

„Myślę, że dzięki tym laptopom dzieci mogą skuteczniej stawiać pierwsze kroki w cyfrowym świecie, co pozwoli im zwyciężyć. [real] Świat w przyszłości” – dodał. „Musimy jednak pamiętać, że to tylko narzędzie i Internet nie zastąpi szkół, a Google nie zastąpi nauczycieli”.

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło w zeszłym tygodniu, że podpisało już kontrakty na dostawę 290 tys. laptopów marek Lenovo, HP, Dell, Asus i Acer. Do połowy września ma sfinalizować umowy na wszystkie 394 346 urządzeń obsługiwanych przez programy.

READ  WHP nawiązało współpracę z Global Fashioncenter w celu rozszerzenia Lotto w Polsce i Niemczech

Odpowiedzi na pytania gazet PRAWDAMinisterstwo wyjaśniło, że rodzice mają dwie możliwości zdobycia laptopów.

Najpierw rodzina musi podpisać umowę ze szkołą na przekazanie urządzenia. Następnie pozostaje u studenta przez okres pięciu lat, podczas którego nie można go sprzedać ani zbyć w żaden inny sposób (w tym np. pożyczyć komukolwiek innemu).

Druga opcja jest taka, że ​​laptop pozostaje własnością szkoły, ale rodzic musi podpisać umowę na jego przekazanie uczniowi. Obydwa rodzaje umów wymagają od rodziców przedstawienia laptopa szkole w celu kontroli, jeśli zostanie o to poproszony.

Nie obejmuje żadnych środków kontroli ani monitorowania sposobu korzystania z laptopów, co oznacza, że ​​uczniowie mogą z nich korzystać według własnego uznania. Sprzęt objęty jest także 36-miesięczną gwarancją obejmującą usługę kurierską w zakresie odbioru i zwrotu sprzętu wymagającego naprawy.

Polska Agencja Prasowa (PAP) informuje, że projekt ma być finansowany ze środków unijnego funduszu odbudowy po pandemii, a wszelkie dodatkowe koszty pokrywa budżet państwa. Jednak Unia Europejska nie zatwierdziła jeszcze udziału finansowego Polski ze względu na przepisy prawa.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zauważył w sobotę, że Polska ma już „fantastyczne wyniki w międzynarodowym teście PISA”, światowym rankingu umiejętności uczniów, w którym polscy uczniowie osiągają najlepsze wyniki w Europie.

READ  Verkata otwiera centrum inżynieryjne w Polsce

Światowy ranking innowacyjności pokazuje jednak, że Polska „ma jeszcze dużo do zrobienia” – stwierdził Cieszyński, dlatego tak ważne jest podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów.

Zauważył, że rząd realizuje również plan zapewnienia szybkich łączy internetowych w 100 000 klasach w całym kraju.

Główny autor obrazu: MEiN (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)