27 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zaczyna oferować darmowe laptopy czwartoklasistom

Polska zaczyna oferować darmowe laptopy czwartoklasistom

Polski rząd rozdał pierwsze 4 000 z prawie 400 000 laptopów, które w tym miesiącu dostarczy wszystkim uczniom rozpoczynającym czwartą klasę szkoły. Nauczyciele otrzymają także bony na zakup laptopów.

Ustawę ustanawiającą projekt – pierwszą tego typu w Polsce – zatwierdził w maju parlament – ​​z wyjątkiem małej skrajnie prawicowej Konfederacji (Konfederacja), która głosowała przeciwko niej, oraz centrowej Polska 2050 (Polska 2050), która wstrzymała się od głosu .

Dzięki temu odtąd co roku laptopy będą dostarczane uczniom już od klasy czwartej. Nauczyciele otrzymają bony o wartości 2500 złotych (559 euro) na zakup laptopów od dostawców zatwierdzonych przez rząd.

„Program bezpłatnych laptopów wpisuje się w politykę prorodzinną, ponieważ usługi publiczne, w tym edukacja, są bardzo ważną częścią życia” – powiedziała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. „Naszym obowiązkiem jest wspieranie władz lokalnych, aby usługi edukacyjne były na najwyższym poziomie”.

„Wyposażenie dzieci w tego typu urządzenia i dostęp do Internetu wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego na rodzicach spoczywa wielka odpowiedzialność, aby nauczyć dzieci odpowiedzialnego korzystania z tych urządzeń” – cytuje jego wypowiedź. Dziennik Gazeta Prawna.

Jednym z pierwszych miast, które otrzymały laptopy, było podwarszawskie Otwak. „Młodzi ludzie muszą być aklimatyzowani od najmłodszych lat, aby skutecznie korzystać z narzędzi cyfrowych” – powiedział burmistrz Jaroslav Markelski.

„Myślę, że dzięki tym laptopom dzieci mogą skuteczniej stawiać pierwsze kroki w cyfrowym świecie, co pozwoli im zwyciężyć. [real] Świat w przyszłości” – dodał. „Musimy jednak pamiętać, że to tylko narzędzie i Internet nie zastąpi szkół, a Google nie zastąpi nauczycieli”.

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło w zeszłym tygodniu, że podpisało już kontrakty na dostawę 290 tys. laptopów marek Lenovo, HP, Dell, Asus i Acer. Do połowy września ma sfinalizować umowy na wszystkie 394 346 urządzeń obsługiwanych przez programy.

READ  Tymczasowe schronienie na granicy ukraińsko-polskiej zabiera rozdarte wojną zwierzęta domowe

Odpowiedzi na pytania gazet PRAWDAMinisterstwo wyjaśniło, że rodzice mają dwie możliwości zdobycia laptopów.

Najpierw rodzina musi podpisać umowę ze szkołą na przekazanie urządzenia. Następnie pozostaje u studenta przez okres pięciu lat, podczas którego nie można go sprzedać ani zbyć w żaden inny sposób (w tym np. pożyczyć komukolwiek innemu).

Druga opcja jest taka, że ​​laptop pozostaje własnością szkoły, ale rodzic musi podpisać umowę na jego przekazanie uczniowi. Obydwa rodzaje umów wymagają od rodziców przedstawienia laptopa szkole w celu kontroli, jeśli zostanie o to poproszony.

Nie obejmuje żadnych środków kontroli ani monitorowania sposobu korzystania z laptopów, co oznacza, że ​​uczniowie mogą z nich korzystać według własnego uznania. Sprzęt objęty jest także 36-miesięczną gwarancją obejmującą usługę kurierską w zakresie odbioru i zwrotu sprzętu wymagającego naprawy.

Polska Agencja Prasowa (PAP) informuje, że projekt ma być finansowany ze środków unijnego funduszu odbudowy po pandemii, a wszelkie dodatkowe koszty pokrywa budżet państwa. Jednak Unia Europejska nie zatwierdziła jeszcze udziału finansowego Polski ze względu na przepisy prawa.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zauważył w sobotę, że Polska ma już „fantastyczne wyniki w międzynarodowym teście PISA”, światowym rankingu umiejętności uczniów, w którym polscy uczniowie osiągają najlepsze wyniki w Europie.

READ  Turkish Airlines przesuwa polskie loty ze względu na przepisy

Światowy ranking innowacyjności pokazuje jednak, że Polska „ma jeszcze dużo do zrobienia” – stwierdził Cieszyński, dlatego tak ważne jest podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów.

Zauważył, że rząd realizuje również plan zapewnienia szybkich łączy internetowych w 100 000 klasach w całym kraju.

Główny autor obrazu: MEiN (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)