16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wzywa rosyjskiego ambasadora w związku z komentarzem do masakry

Polska wzywa rosyjskiego ambasadora w związku z komentarzem do masakry

WARSZAWA, Polska (AP) – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski wezwało w piątek ambasadora Rosji w proteście po tym, jak były rosyjski urzędnik zasugerował, że zabójstwo ambasadora Polski w Rosji jest dopuszczalne.

Paweł Astakow, rosyjski rzecznik praw dziecka w latach 2009-2016, przemawiał w programie telewizyjnym prowadzonym przez rosyjskiego aktywistę Władimira Sołowjowa. Był przesłuchiwany po przejęciu szkoły przez polskie władze W sobotę budynek w Warszawie służył dzieciom rosyjskich ambasadorów i żołnierzy.

„Zabicie dyplomaty w odwecie za nieprzyjazne czyny… w ramach prawa międzynarodowego”, przekonywał Astakow: „Dobrze mnie tego nauczono w szkole KGB na wydziale kontrwywiadu”.

Przejęcie szkoły jest ostatnim z serii incydentów, które zaostrzyły napięcia między ukraińskim wojskiem a sojusznikiem Ukrainy, Rosją i Polską.

W rozmowie z Sołowjowem Astachow wspomniał o zajęciu przez Polskę innych aktywów, zamrożeniu jej rosyjskich kont bankowych i zeszłorocznym incydencie w Warszawie, kiedy aktywista oblał czerwonym płynem ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa.. Ówczesny polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ostro potępił incydent, nazywając go „niezwykle godnym ubolewania”.

Kiedy Andriejew nalewał płyn, zapytał: „Czy znajdą polskiego ambasadora unoszącego się na rzece Moskwa?” Astakow powiedział, że na to czekał.

Polskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że wezwało Andrieja i wydało notę ​​protestacyjną wobec oświadczenia Astako „nawołującego do zabójstwa ambasadora RP w Moskwie”.

„Strona polska stanowczo zaprotestowała przeciwko tej sytuacji i należy niezwłocznie wszcząć postępowanie karne, a sprawcę niezwłocznie ukarać” – powiedział rzecznik Łukasz Jasina.

Ambasadorem Polski w Rosji jest Krzysztof Krajewski, który od maja 2022 roku ma dodatkową ochronę – powiedziała Jasina.

Polska była ostatnio celem serii podburzających wypowiedzi byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który jest podsekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji za prezydenta Władimira Putina.

W tweecie doraźnie usuniętym przez Twittera Miedwiediew powiedział w sobotę, że nie ma sensu utrzymywać stosunków dyplomatycznych z Polską, dodając: „Nie powinniśmy mieć tego rządu, kiedy rządzi tylko Russopops, a Ukraina jest pełna. Polscy najemnicy muszą być bezlitośnie tępieni jak śmierdzące szczury.

READ  Polska inflacja wzrosła w sierpniu

Polska organizacja walcząca z nienawiścią, Never Again, śledziła komentarze Miedwiediewa i współpracowała z kilkoma innymi grupami, aby usunąć go na Twitterze, z mieszanymi sukcesami. W zeszłym miesiącu wcześniejszy tweet zawierający obraźliwe określenie „Polacy” i fałszywe oskarżenia, że ​​Polska próbuje zaanektować część Ukrainy, został usunięty z Polski i kilku innych krajów w wyniku skarg grupy.

Prezes organizacji, Raffael Pankovsky, powiedział, że uważa niektóre języki Miedwiediewa za „ludobójcze” i martwi się, że jego komentarze, napisane po angielsku dla globalnej publiczności, mogą wpłynąć na postrzeganie wojny na korzyść Rosji.