30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wspiera Albanię na drodze do UE, Albania prosi Polskę o wsparcie Kosowa w NATO – EURACTIV.com

Polska wspiera Albanię na drodze do UE, Albania prosi Polskę o wsparcie Kosowa w NATO – EURACTIV.com

Polska popiera drogę Albanii do członkostwa w Unii Europejskiej – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w czwartek przebywał w Tiranie na spotkaniu z przedstawicielem Albanii Bajramem Begajem, który poprosił Dudę o poparcie członkostwa Kosowa w NATO.

Po spotkaniu z Begajem Duda zabrał głos na konferencji prasowej, określając priorytety swojego kraju dla przywództwa Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku.

„Po raz kolejny jasno i jednoznacznie zadeklarowałem poparcie Polski dla starań Albanii o wejście do UE” – powiedział Duda, dodając, że podczas gdy jego kraj stoi u steru UE, „naszym drugim priorytetem jest członkostwo w UE dla Ukrainy i Bałkanów Zachodnich, m.in. im Albania.

Zwrócił się także do Albanii o wsparcie wysiłków NATO na rzecz wzmocnienia swojej obecności na wschodzie, „który jest najbardziej niebezpieczną częścią świata, gdzie możliwa jest agresja, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Ukrainie i podejście Rosji”.

Duda podziękował Albanii za wsparcie dla Ukrainy i jasną politykę kraju wobec rosyjskiej agresji.

To była „bezsensowna agresja, która podważa wszelkie zasady międzynarodowe i teraz siły rosyjskie muszą zostać wycofane z terytorium Ukrainy. Terytorium Ukrainy musi zostać w całości zwrócone. To koniec tej wojny” – powiedział.

Bekaj podziękował za przyjazne stosunki polityczne obu krajów i poprosił o wsparcie Polski „w decyzji o przystąpieniu Kosowa do NATO”. Zasugerował, że lipcowy szczyt NATO w Wilnie byłby dobrą okazją do wsparcia aspiracji Kosowa.

„To był zaszczyt gościć Prezydenta RP podczas jego ostatniej oficjalnej wizyty 20 lat temu i wzmacniać więź między naszymi krajami” – powiedział Bekaj.

Dziękując Polsce za wsparcie na drodze Albanii do UE, powiedział, że jego kraj jednoznacznie opowiada się za Ukrainą i jej niepodległością.

(Alice Taylor | Wyjście.al)

Dowiedz się więcej z EURACTIV