31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska utrzymuje rekordowo niski wskaźnik nawet przy wysokiej 20-letniej inflacji

(Bloomberg) – Zapisz się na codzienny biuletyn nowej gospodarki, śledź nas i subskrybuj nasz podcast.

Polska utrzymała najniższe wydatki na dług od dwóch dekad po tym, jak prezes banku centralnego stwierdził, że szybka inflacja nie wystarczy do podniesienia stóp procentowych.

W środę benchmark utrzymał się na poziomie 0,1% – było to półtora roku. Na kilka dni przed spotkaniem wszyscy ekonomiści przewidzieli ten ruch, gdy gubernator Adam Klabinsky przejął nowe oczekiwania co do nieoczekiwanej zmiany swojego stanowiska.

Uwaga przesuwa się teraz na listopad, kiedy bank opublikuje zaktualizowane prognozy gospodarcze. Klabiński twierdzi, że aby zakończyć skrajnie luźną politykę monetarną, muszą zostać spełnione trzy kryteria: radykalna ekspansja gospodarcza, korzystny rynek pracy i wysoka inflacja.

„Te warunki zostaną spełnione późną jesienią” – powiedział Krzekors Malisevsky, główny ekonomista Banku Millennium SA. Kolejne fale epidemii nie powinny znacząco zaburzyć gospodarki. Jednak napięty rynek pracy i wzrost płac utrzymają płynność powyżej celu i podniosą presję popytową.

Polska, największa gospodarka wschodnia UE, pozostaje daleko w tyle za swoimi odpowiednikami w eliminowaniu kryzysu – prowokując takie kraje jak Węgry i Czechy. Klapiński uważa teraz podniesienie stawek za zbyt ryzykowne – ruch, który mógłby stłumić działalność handlową i zniszczyć konkurencyjność eksportu poprzez zwiększenie eksportu.

Jednak w szerszych komentarzach opublikowanych w poniedziałek w lokalnych mediach ujawnił, że krok po kroku przeskalowanie w celu zaostrzenia warunków monetarnych już się rozpoczęło.

Klipiński powiedział, że bank centralny „nie ignoruje inflacji i nie pozwoli jej na dalsze wahania”. Ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu o 5,4%, najszybciej w Unii Europejskiej.

W obawie, że oczekiwania inflacyjne nie są chronione, mniejszość w 10-osobowej Radzie Polityki Pieniężnej zaproponowała podwyżkę stopy procentowej o 15 punktów bazowych na każdym z dwóch ostatnich posiedzeń. Ale bez powodzenia.

READ  W Polsce odkryto liczący 2000 lat grobowiec pełen gotyckich skarbów. Zobacz zdjęcia

Bank centralny poinformował w środowym komunikacie, że jego polityka pieniężna „wspiera konsolidację ożywienia gospodarczego po recesji wywołanej recesją i stabilizuje inflację zgodnie z celem inflacyjnym banku w średnim okresie”.

Malcorsada Crisica, ekonomista z Erstay Group w Wiedniu, powiedział, że zmiana stopy o 15 punktów bazowych wejdzie w życie w listopadzie. Ale widzi ryzyko związane z perspektywą, że nie zostanie jeszcze stłumiony przez Govt-19.

Transakcje na stopy perspektywiczne są obecnie w cenie o 20 punktów bazowych w ciągu trzech miesięcy, w porównaniu z 25 punktami bazowymi w zeszłym tygodniu.

„Dzięki najnowszym miękkim realnym danym gospodarczym nie można wykluczyć odroczenia pierwszej podwyżki w I kwartale 2022 r. ze strony Polski i głównych gospodarek” – powiedział Krisika.

Dostępnych jest wiele takich historii bloomberg.com

Zapisz się teraz Bądź na bieżąco dzięki najbardziej wiarygodnemu źródłu wiadomości biznesowych.

21 2021 Bloomberg LP