13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ofiara niezidentyfikowanej masakry została pochowana; Szczątki znaleziono w byłym getcie warszawskim w Polsce

WARSZAWA, Polska – Społeczność żydowska w Warszawie pochowała niezidentyfikowaną ofiarę Holokaustu, której szczątki znaleziono tego lata w budynku na terenie getta warszawskiego podczas II wojny światowej.

„Jesteśmy tu jako rodzina dla osoby, której nie znamy” – powiedział polski przywódca rabin Michael Schutric, leżąc w drewnianym wózku przykrytym kośćmi i białym suknem.

Cała czwórka zaciągnęła rydwan do grobu, gdzie kości zostały zasypane prochem z Izraela, a żydowscy przywódcy odmówili żydowski kadisz modlitewny za zmarłych.

Uroczystość odbyła się na cmentarzu żydowskim w Warszawie, jednym z największych cmentarzy żydowskich w Europie, mieście, które aż do Holokaustu było wiodącym ośrodkiem życia żydowskiego.

Leslav Biszewski, przewodniczący gminy żydowskiej w Warszawie, powiedział, że pogrzeb będzie bardzo emocjonujący przed Jom Kippur, najświętszym dniem w żydowskim kalendarzu.

„Po około 80 latach ta nieznana osoba odzyskała spokój” – powiedział Biszewski. „To bardzo ważne. To jedyna rzecz, jaką możemy zrobić dla nieznanej ofiary.

Szczątki znaleziono w budynku na Murano, przedwojennej żydowskiej dzielnicy Murano z powodu podmoknięcia, a Warszawa była miejscem getta podczas niemieckiej okupacji Polski.

Marek Sloos, który prowadzi w budynku Fundusz Lokalny, odkrył ludzkie kości, przeszukując piwnicę w poszukiwaniu źródła szczeliny wodnej. Kiedy on i hydraulik ich zobaczyli, zaalarmował policję i społeczność żydowską.

Uważa się, że szczątki żydowskiego osadnika zniknęły, gdy siły niemieckie stłumiły powstanie w getcie warszawskim w 1943 r.

Po wojnie teren odbudowano na ruinach z czasów wojny.

Slushers powiedział, że satysfakcjonująca jest rola ofiary w uzyskaniu pochówku grobowego. Choć nie jest Żydem, powiedział, że ma nadzieję, że takie wydarzenia zainspirują młodsze pokolenie w Polsce do zachowania pamięci o wiekach żydowskiego i nieżydowskiego współistnienia w Polsce.

Wieczorem uroczystość założyli przedstawiciele izraelskiej ambasady, a hołd na pogrzebie złożył również minister spraw zagranicznych Wojciech Kolarzky pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy.

READ  Tabele podaży polskich aktywów węglowych do głównych zakładów energetycznych