19 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska uchwala nowe prawo, aby uspokoić UE i uwolnić fundusze

Polscy prawodawcy zatwierdzili w piątek nowe prawo, które rząd ma nadzieję uspokoić Unię Europejską i uwolnić miliardy euro finansowania.

Ustawa, która może zamrozić fundusz ratunkowy Covid o wartości 35 miliardów euro z Brukseli, ma na celu poprawę odpowiedzialności w sądownictwie.

Bruksela i Warszawa od lat spierają się o reformy systemu sądowniczego rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (PiS), które według Unii Europejskiej podważają demokrację kraju.

Bruksela zablokowała Polsce dostęp do pomocy unijnej do czasu wprowadzenia istotnych zmian.

Prawicowy rząd koalicyjny twierdzi, że nowe prawo zostało uzgodnione z urzędnikami w Brukseli i doprowadzi do uwolnienia bardzo potrzebnej puli miliardów euro.

Dotychczasowe zmiany dokonane przez Polskę nie poszły wystarczająco daleko dla UE.

Zmianom sprzeciwia się jednak minister sprawiedliwości, który wprowadził środki zwiększające kontrolę polityczną nad sędziami. Zagroził przyszłości rządu, a prezydent Andrej Duda powiedział, że nie był konsultowany w sprawie nowej ustawy.

Zbliżające się wybory parlamentarne jesienią nadały tej sprawie wagę.

Sondaże sugerują, że koalicja rządząca może stracić kontrolę nad parlamentem, co oznacza, że ​​rząd będzie zabiegał o fundusze unijne w nadziei na zwiększenie poparcia wyborców.

Niższa izba parlamentu przyjęła ustawę stosunkiem głosów 203 do 52, przy 189 wstrzymujących się, co odzwierciedla podziały w koalicji rządzącej i sceptycyzm partii opozycyjnych.

Lider opozycji Władysław Kosiniak-Kamysz nie głosował.

„Ta ustawa nie przywróci praworządności” – powiedział przed głosowaniem w parlamencie. „To będzie możliwe dopiero po nas. [the opposition] Wygraj wybory”.

„Ale jeśli ta ustawa jest szansą na zniesienie zakazu funduszy europejskich, to jest bardzo ważna” – dodała Kosiniak-Kamis.

Nie było od razu jasne, czy UE będzie zadowolona ze zmian, ale rzecznik Komisji Europejskiej powiedział agencji PAP, że ustawa jest ważnym krokiem w kierunku spełnienia unijnych kryteriów.

„Będziemy nadal śledzić kolejne etapy trwającego procesu adopcyjnego, a następnie dokonać przeglądu ostatecznej przyjętej legislacji” – powiedział PAP Christian Wiegandt.