Brad Smith, wiceprezes i prezes Microsoftu, zachęcał globalne firmy technologiczne do inwestowania w Polsce. Mówi, że kraj prawdopodobnie pozycjonuje się jako „dolina sztucznej inteligencji”, która jest pionierem w rozwoju sztucznej inteligencji, o czym rozmawiał w zeszłym tygodniu z premierem Donaldem Tuskiem.
„Mogę powiedzieć inwestorom: jeśli pochodzisz ze świata technologii, to jest miejsce na rozwój Twojego biznesu” – powiedział Smyth polskiej gazecie. Dziennik Gazeta Prawna. „Polska to duży kraj, dysponujący wysoko wykwalifikowaną kadrą. Ludzie są innowacyjni i pracowici. Tu są szanse na rozwój.
„Możliwość pracy z dużą grupą ludzi, którzy chcą wprowadzać innowacje i potrzebują technologii, napędza inwestycje” – dodał. „To właśnie taki typ społeczeństwa sprawia, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania”.
– Jeśli przychodzisz ze świata Technologii, jest to miejsce, w którym pozvodne svoj biznes. Polska do Dusi Kraj z Vysoko vyqualificovannimi pragovnikami. Ludzie są innowacyjni i ciękowie pracujący – mózi w odstępie z DGP Brad Smith, który tworzy Microsoft Wipress. https://t.co/IYxS6tx3gS
– Dziennik Gazeta Prawna (@DGPrawna) 10 czerwca 2024 r
Firma Microsoft jest obecna w Polsce od początku lat 90. XX wieku, a ostatnio dokonał w tym kraju znacznych inwestycji. W 2020 roku ogłosił tam plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów, obejmujący budowę pierwszego centrum danych w regionie. Otwarty w zeszłym roku w Warszawie.
Inwazja Rosji na Ukrainę, wschodniego sąsiada Polski, wzbudziła zaniepokojenie części inwestorów. Ale Smith powiedział Dziennik Gazeta Prawna Obecna wojna wzmocniła znaczenie Polski jako centrum technologicznego.
„Postrzegamy Polskę jako filar NATO i wsparcia NATO dla Ukrainy” – powiedział. „Myślę, że bliskość wojny oznacza, że inwestycje w technologię są potrzebne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”.
Smith przeprowadził w zeszłym tygodniu rozmowy z polskim premierem Donaldem Tuskiem na temat sposobów poprawy cyberbezpieczeństwa, przedstawiając rolę Microsoftu w obronie przed cyberatakami na Ukrainie. W Polsce doszło ostatnio do serii ataków powiązanych z Rosją.
Polska ogłosiła utworzenie „cybertarczy” o wartości 700 mln euro w celu ochrony infrastruktury krytycznej w obliczu nasilających się ataków ze strony Rosji.
„Jesteśmy na pierwszej linii frontu cyberwojny z Rosją, która chce zdestabilizować sytuację w Europie” – twierdzi rząd. https://t.co/QIO8HkK2iR
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 czerwca 2024 r
powiedział Smith Dziennik Gazeta Prawna Szybki rozwój sztucznej inteligencji wraz z jej silnymi sektorami technologicznymi i produkcyjnymi stwarza szczególne szanse dla Polski.
„Podstawowe procesy niemal każdej firmy ulegną zmianie wraz z wdrożeniem sztucznej inteligencji” – wyjaśnił. „Polska, znana z silnego sektora produkcyjnego, ma tu wielką szansę”.
„Świetnym tego przykładem jest Mercedes-Benz, który rewolucjonizuje sztuczną inteligencję nie tylko w zakresie interakcji z konsumentami – w tym interakcji między kierowcą a samochodem – ale także w procesach malowania, konserwacji i projektowania” – powiedział Smith.
Stowarzyszenie Polskich Ośrodków Badawczych rozpoczęło projekt stworzenia „Polskiego ChatGPT”.
Twierdzą, że istniejące systemy sztucznej inteligencji są szkolone z niewielką ilością treści polskich, co skutkuje lukami w wiedzy i błędami językowymi. https://t.co/buqSBedbBR
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 grudnia 2023 r
Mercedes-Benz to kolejny duży inwestor w Polsce. W 2022 roku ogłosiła plany wydania ponad 1 miliarda euro na utworzenie w Polsce fabryki, która jako pierwsza z niemieckich producentów samochodów będzie produkować wyłącznie elektryczne samochody dostawcze.
W zeszłym roku amerykański gigant płatniczy Visa ogłosił utworzenie w Polsce globalnego centrum technologiczno-produktowego, które m.in. usprawni wykorzystanie sztucznej inteligencji przez firmę.
„Kraj ma potencjał, aby stać się «polską doliną sztucznej inteligencji»” – stwierdził Smith. Jak poinformowało Kancelarię Premiera, podczas jego rozmów z Tuskiem w zeszłym tygodniu, wśród tematów poruszanych był pomysł utworzenia takiego centrum AI.
W #KPRM vačlo się Spotkani Premira @donaldsk z @BradSmi, prezydentem Microsoftu. Rosmaviano https://t.co/SrSDzzn7O7 o inwestycjach w Polsce, cyberbezpieczeństwa oraz walce z dezinformacją i zpobieganieu vławom Rosji np. Na procesie wyborczym👇 pic.twitter.com/tUB0tg0M9S
— Cancelaria Premier (@PremierRP) 5 czerwca 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35