16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna między Izraelem a Hamasem: Hamas odpowiada na plan zawieszenia broni w Gazie, a Stany Zjednoczone oceniają tę reakcję

Wojna między Izraelem a Hamasem: Hamas odpowiada na plan zawieszenia broni w Gazie, a Stany Zjednoczone oceniają tę reakcję

BEJRUT (AP) – Hamas powiedział we wtorek, że przedłożył mediatorom swoją odpowiedź na wspieraną przez USA propozycję zawieszenia broni w Gazie, żądając pewnych „poprawek” do porozumienia. Wydawało się, że odpowiedź nie zapewnia wyraźnej akceptacji, do której dążyły Stany Zjednoczone, ale umożliwiła kontynuację negocjacji Nieuchwytny koniec ośmiomiesięcznej wojny.

Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kataru i Egiptu – które odegrały kluczową rolę Brokerzy poza nami Potwierdzili, że otrzymali odpowiedź Hamasu i powiedzieli, że mediatorzy ją analizują.

Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział reporterom w Waszyngtonie: „Otrzymaliśmy odpowiedź, której Hamas udzielił Katarowi i Egiptowi, i obecnie ją oceniamy”.

Rzecznik Hamasu Jihad Taha powiedział, że odpowiedź zawierała „poprawki podkreślające zawieszenie broni, wycofanie się, odbudowę i wymianę (więźniów)”. Taha nie wdawał się w szczegóły.

Ale chociaż popierali ogólne założenia porozumienia, urzędnicy Hamasu wyrazili obawy co do tego, czy Izrael wdroży jego warunki, zwłaszcza warunki dotyczące ostatecznego trwałego zaprzestania walk i całkowitego wycofania Izraela z Gazy w zamian za uwolnienie wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Izrael bojownicy. .

Nawet gdy Stany Zjednoczone oświadczyły, że Izrael zaakceptował tę propozycję, izraelski premier Benjamin Netanjahu dał mieszane sygnały, mówiąc, że Izrael nie przestanie, dopóki nie osiągnie swojego celu, jakim jest zniszczenie Hamasu.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedził w tym tygodniu region, próbując przyspieszyć osiągnięcie porozumienia. Jest to jego ósma wizyta od tego czasu Atak Hamasu na południowy Izrael z 7 października wznowił izraelską kampanię w Gazie. We wtorek, biorąc to pod uwagę, nadal wywierał presję na Hamas, aby przyjął tę propozycję Rada Bezpieczeństwa ONZ głosowała za Dał do zrozumienia „w miarę możliwości”, że świat popiera ten plan.

„Wszyscy zostali wybrani, z wyjątkiem jednego głosu, którym jest Hamas” – powiedział Blinken reporterom w Tel Awiwie po spotkaniu z izraelskimi urzędnikami, na kilka godzin przed ogłoszeniem przez Hamas swojej odpowiedzi. Powiedział, że Netanjahu potwierdził swoje zaangażowanie w tę propozycję podczas spotkania późnym popołudniem w poniedziałek.

READ  Ponowne pojawienie się cennego szczepu Dorona w Wenecji

We wspólnym oświadczeniu ogłaszającym swoją reakcję wobec Kataru i Egiptu Hamas i mniejszy ruch Islamski Dżihad oświadczyły, że są gotowe „pozytywnie postępować w celu osiągnięcia porozumienia” i że ich priorytetem jest osiągnięcie „całkowitego zaprzestania”. Na wojnę. Osama Hamdan, wyższy rangą urzędnik Hamasu, powiedział libańskiemu kanałowi Al-Mayadeen, że ruch „przedstawił mediatorom pewne uwagi na temat propozycji”, bez wchodzenia w szczegóły.

Propozycja wzbudziła nadzieję na zakończenie trwającego osiem miesięcy konfliktu, w którym według palestyńskich urzędników ds. zdrowia w izraelskich bombardowaniach i atakach naziemnych w Gazie zginęło ponad 37 000 Palestyńczyków oraz wysiedlono około 80% 2,3-milionowej populacji ze swojego kraju. domy. Izraelskie ograniczenia i trwające walki utrudniają wysiłki mające na celu dostarczenie pomocy humanitarnej do odizolowanej enklawy przybrzeżnej. Podsycanie powszechnego głodu.

Izrael rozpoczął swoją kampanię, obiecując wyeliminowanie Hamasu po tym, jak grupa ta i inni bojownicy szturmowali Izrael 7 października, zabijając około 1200 osób, w większości cywilów, i biorąc około 250 zakładników. W zeszłym roku podczas tygodniowego zawieszenia broni w zamian za uwolnienie Palestyńczyków przetrzymywanych przez Izrael uwolniono ponad 100 zakładników.

Później we wtorek Blinken wziął udział w konferencji dotyczącej pomocy dla Gazy w Jordanii, gdzie ogłosił, że w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy Palestyńczycy w Gazie i w całym regionie przekażą dodatkową pomoc w wysokości ponad 400 milionów dolarów, co daje łączną pomoc USA do ponad 674 milionów dolarów.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział zgromadzonym, że ilość pomocy napływającej do Organizacji Narodów Zjednoczonych w Gazie w celu dystrybucji spadła o dwie trzecie od czasu, gdy Izrael rozpoczął atak na miasto Rafah na południu Strefy Gazy na początku maja.

Guterres wezwał do otwarcia wszystkich przejść granicznych, stwierdzając, że „szybkość i skala rzezi i zabójstw w Gazie” przewyższa wszystko, czego dokonał od czasu objęcia przewodnictwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2017 r.

READ  Dwóch pilotów zginęło w katastrofie lotniczej podczas walki z greckimi pożarami lasów

W odrębnym opracowaniu Biuro Praw Człowieka ONZ stwierdziło, że siły izraelskie i bojownicy palestyńscy Być może popełnili zbrodnie wojenne Podczas śmiercionośnego izraelskiego nalotu, który w weekend uratował czterech zakładników. Co najmniej 274 Palestyńczyków Zginęli podczas operacjiWedług Ministerstwa Zdrowia w Gazie.

Oczekuje się, że Blinken, który w poniedziałek był w Kairze, odwiedzi także Katar, gdzie rozmowy prawdopodobnie skupią się na kolejnych krokach w dążeniu do porozumienia.

W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ przeważającą większością głosów za przyjęciem propozycji przyjęła 14 z 15 jej członków, a Rosja wstrzymała się od głosu. W rezolucji wzywa się Izrael i Hamas do „pełnego wdrożenia jej warunków, bez zwłoki i bez warunków”.

Propozycja ogłoszona przez prezydenta Joe Bidena w zeszłym miesiącu wzywa do trójfazowego planu rozpoczynającego się od sześciotygodniowego zawieszenia broni i uwolnienia części zakładników w zamian za uwolnienie więźniów palestyńskich. Siły izraelskie wycofają się z obszarów zaludnionych, a palestyńscy cywile będą mogli wrócić do swoich domów. Hamas nadal przetrzymuje około 120 zakładników, z których jedna trzecia prawdopodobnie nie żyje.

Pierwsza faza wymaga także bezpiecznej dystrybucji pomocy humanitarnej „rozprzestrzenionej w całej Strefie Gazy”, co – według Bidena – spowoduje, że codziennie do Gazy będzie wjeżdżać 600 ciężarówek z pomocą.

Jednocześnie rozpoczną się negocjacje w sprawie drugiej fazy, której celem będzie osiągnięcie „trwałego zaprzestania działań wojennych w zamian za uwolnienie wszystkich innych zakładników pozostających w Gazie i całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy”.

Trzecia faza uruchomi „główny wieloletni plan odbudowy Gazy i zwróci rodzinom szczątki wszelkich zmarłych zakładników, którzy nadal przebywają w Gazie”.

Grupa zbrojna przyjęła w zeszłym miesiącu podobną propozycję, którą Izrael odrzucił.

Biden przedstawił to jako propozycję izraelską, ale Netanjahu publicznie sprzeciwił się kluczowym jej aspektom, twierdząc, że są pewne elementy, które Biden zaniedbał. Pojawiają się mieszane sygnały Odzwierciedla dylemat polityczny, przed którym stoi Netanjahu. Jego sojusznicy ze skrajnie prawicowej koalicji odrzucili tę propozycję i zagrozili obaleniem jego rządu, jeśli zakończy wojnę bez zniszczenia Hamasu.

READ  Eskalacja napięć geopolitycznych po uderzeniu rakiety w Polskę

Trwałe zawieszenie broni i wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy prawdopodobnie pozwoli Hamasowi zachować kontrolę nad tym obszarem i odbudować swój potencjał militarny.

Jednak Netanjahu znajduje się również pod coraz większą presją, aby zaakceptować porozumienie w sprawie zwrotu zakładników. Tysiące Izraelczyków, w tym rodziny zakładników, demonstrowało w celu poparcia planu wspieranego przez USA.

Wydaje się, że przejście z pierwszego etapu do drugiego stanowi punkt sporny. Hamas chce gwarancji, że Izrael nie wznowi wojny, a Izrael chce także zagwarantować, że przedłużające się negocjacje dotyczące drugiej fazy nie spowodują przedłużenia zawieszenia broni w nieskończoność i pozostawienia zakładników w niewoli.

Blinken powiedział, że propozycja doprowadzi do natychmiastowego zawieszenia broni i zobowiąże strony do wynegocjowania trwałego zawieszenia broni. „Zawieszenie broni, które zostanie natychmiast wdrożone, pozostanie w mocy, co jest oczywiście dobre dla wszystkich. „Więc będziemy musieli zobaczyć” – powiedział Blinken.

___

Sewell doniósł z Bejrutu.

___

Śledź relację AP z wojny w Gazie na https://apnews.com/hub/israel-hamas-war