W oczekiwaniu na grudniowy rząd w Warszawie oczekuje się, że Polska odegra większą rolę w rozwoju sektora technologicznego w Europie Środkowej. Donalda Tuska. Doświadczony polski polityk, który pełnił funkcję premiera kraju w latach 2007–2014, a następnie przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014–2019, powróci na stanowisko premiera po tym, jak poprowadził obywatelską bazę swojej partii do zwycięstwa w październikowych wyborach krajowych w Polsce. rządu w grudniu wraz z dwiema mniejszymi partiami opozycyjnymi. Według źródła w polskich kręgach politycznych nowy rząd dąży do dalszego wzmacniania roli Polski w globalnym łańcuchu wartości zaawansowanych technologii, a wielomiliardowy pakiet dotacji ma przyciągnąć i skonsolidować zagraniczne inwestycje w polskie zaawansowane technologie. Przemysł, zwłaszcza jeśli chodzi o półprzewodniki.
Pozycja tego środkowoeuropejskiego kraju jako rosnącej potęgi w dziedzinie półprzewodników wynika z czerwcowej zapowiedzi firmy Intel dotyczącej budowy zaawansowanego zakładu pakowania we Wrocławiu, co będzie jedną z największych inwestycji od podstaw w historii tego kraju. W Gdańsku Intel od 1999 roku prowadzi swój największy ośrodek badawczo-rozwojowy w UE, a rozbudowa zakończy się w tym roku (2023). W listopadzie ustępujący rząd ustanowił program wsparcia strategicznych inwestycji w półprzewodniki w Polsce, którego celem jest objęcie całego łańcucha wartości od projektu chipa po produkcję. W latach 2024-2026 Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych zapewnią finansowanie w wysokości 1,5 miliarda dolarów.
W naszych poszukiwaniach ważnym partnerem w naturalny sposób staje się Tajwan. Minister Rozwoju Gospodarczego i Technologii Grzegorz Piechowiak zauważył na targach SEMICON Taiwan we wrześniu 2023 r., że w trójkącie Drezno-Praga-Wrocław powstaje nowy europejski hub półprzewodników w wyniku planowanej fabryki TSMC w Niemczech. Źródła branżowe i rządowe wskazują na potencjalny zakład TSMC Advanced Packaging w Polsce. Universal Scientific Industrial Co., tajwańska firma specjalizująca się w opakowaniach półprzewodników. (USI), w 2018 roku nabyła swój pierwszy zakład produkcyjny w Polsce, a w czerwcu rozpoczęła budowę drugiej fabryki w Koperzicach. Z kolei MediaTek na początku 2023 roku uruchomił w Warszawie ośrodek badawczo-rozwojowy. Źródła w polskich kręgach politycznych poinformowały DIGITIMES Asia, że Warszawa chce pogłębić swoje zaangażowanie w tajwański łańcuch dostaw zaawansowanych technologii, w oczekiwaniu na większy pakiet dotacji w przyszłym roku. Już w toku.
Cyril Kozaczewski, dyrektor polskiego biura w Tajpej, we wcześniejszym wywiadzie dla DIGITIMES Asia zwrócił uwagę, że Polska jest największym w UE producentem akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. Jako jeden z największych producentów wodoru w Europie Polska stara się także rozwijać przemysł oparty na zielonych technologiach. Oczekuje się, że w sektorach tych, wraz z tętniącymi życiem ekosystemami fotonicznymi i obronnymi, nastąpi głębsza współpraca między Tajwanem a Polską.
Tymczasem Tusk rozpoczął już rozmowy z przywódcami UE w sprawie przyspieszenia przekazania ponad 34 miliardów euro z funduszy na odbudowę po pandemii, czyli 22,5 miliarda euro w postaci dotacji i 11,5 miliarda euro w pożyczkach, obecnie blokowanych przez UE ze względu na konflikty polityczne. Jeśli byłemu przewodniczącemu Rady Europejskiej uda się udostępnić pieniądze, z pewnością nada to pożądany impet regionowi Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), zwłaszcza że niedawna sytuacja finansowa w Niemczech stworzyła atmosferę niepewności wokół inwestycji w półprzewodniki.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35