22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska rządząca prawicowa koalicja traci większość parlamentarną

Polska rządząca prawicowa koalicja traci większość parlamentarną

WARSZAWA, Polska (AP) – Rządząca w Polsce prawicowa koalicja straciła w piątek niewielką większość w parlamencie po odejściu trzech ustawodawców.

WARSZAWA, Polska (AP) – Rządząca w Polsce prawicowa koalicja straciła w piątek niewielką większość w parlamencie po tym, jak trzech deputowanych odeszło w wyniku krytyki decyzji rządu o wydaleniu węgla i planu wyjścia kraju z epidemii.

Nie oczekuje się jednak, że posunięcie to doprowadzi do upadku rządu premiera Matosa Moravekiego – w którym PiS jest silnym partnerem – ponieważ może on liczyć na poparcie niektórych małych lub opozycyjnych partii w decydującym głosowaniu.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała, że ​​ruchy opozycyjne przeciwko członkom gabinetu zostały odrzucone w niedawnym głosowaniu w parlamencie, co pokazuje, że wśród prawodawców jest wystarczające poparcie dla rządu.

„Nie mamy formalnej większości, ale liczy się sposób głosowania prawodawców” – powiedziała Cervinska.

Partia Prawa i Sprawiedliwości i jej koalicja dwóch młodszych partnerów ma obecnie 229 z 460 mandatów w izbie niższej parlamentu. Doszedł do władzy w 2015 roku i wygrał wybory w 2019 roku, kierując się agendą społeczną i konserwatywną. Rząd jest w konflikcie z UE w wielu dziedzinach i domaga się swobody podejmowania decyzji przez jej 27 członków. .

John Graphic, rzecznik głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że to „symboliczny moment”, kiedy rząd stracił stabilną większość, którą posiadał przez sześć lat.

„Rząd stanie przed wieloma problemami, próbując uzyskać większość dla swoich ustaw, zwłaszcza jeśli naruszają one standardy konstytucyjne lub zasady prawa” – powiedział Grafick.

Ustawodawca Platformy Obywatelskiej Cesari Tomsik powiedział, że partia rozpocznie przygotowania do przedterminowych wyborów, ponieważ „erozja i upadek tej władzy odbywa się na naszych oczach”.

Ustępujący deputowani Zibiknu Kirginsky, Makorsata Janovska i Arkadius Sardorski są sfrustrowani decyzją rządu o wycofaniu węgla pomimo obietnic wyborczych. Węgiel o wysokiej wartości środowiskowej stanowi 65% energii w Polsce.

READ  Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę podejrzanego o szpiegostwo | wieści polityczne

Kyrzinski powiedział, że po-epidemiczny plan naprawy gospodarczej kraju kumuluje wszystkie obciążenia finansowe dla małych firm, ponieważ korzystają na tym agencje rządowe.

„O ile wiem, odchodzenie od ideałów uchwyciło wielu w poczuciu sprawiedliwości i uczciwości. Zachęcamy ich do przyłączenia się do nas” – powiedział Kirjinski.

Do niedawna koalicja była w konflikcie z UE w wielu kwestiach, od praworządności i niezależności sądownictwa po agendę klimatyczną, i była w stanie zapewnić sobie poparcie w Senacie poprzez przeforsowanie wszystkich swoich decyzji przez niższy Dom. Jednak dopiero niedawno jej siła zaczęła słabnąć w wyniku walk o władzę i krytyki naruszania przez nią UE, co osłabiło pozycję międzynarodową Polski.

Sondaże prowadzone przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego zyskały jeszcze silniejsze poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, głównie ze względu na hojne świadczenia dla rodzin wielodzietnych i emerytów, a przede wszystkim za wspieranie tradycyjnych i narodowych wartości w narodzie katolickim. Ale sondaże sugerują, że jeśli wybory odbędą się teraz, to nie uzyskają większości parlamentarnej.

W wyborach 2019 r. koalicja straciła większość w Senacie, gdzie ma 49 mandatów na 100. Kolejne wybory zaplanowano na 2023 rok.

Prawa autorskie © 2021 Associate Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy materiał nie może być publikowany, transmitowany, pisany ani redystrybuowany.