15 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska „przegrywa wyścig z Ukraińcami” i „pilnie potrzebuje migrantów” – ostrzega liderów biznesu

Polska „przegrywa wyścig z Ukraińcami” i „pilnie potrzebuje migrantów” – ostrzega liderów biznesu

Polska „przegrywa wyścig o Ukraińców” i „pilnie potrzebuje migrantów” – ostrzegła jedna z największych grup biznesowych w kraju po tym, jak dane UE wskazały, że część ukraińskich uchodźców przenosi się na zachód.

Dane Eurostatu opublikowane w tym miesiącu pokazują, że liczba ukraińskich uchodźców w Polsce spadła do 977 740 w czerwcu, 991 375 w maju i 1,02 miliona w październiku ubiegłego roku.

Tymczasem w Niemczech liczba ludności wzrosła z 873 860 do 1,13 mln w okresie od października do czerwca, a w całej UE – z 3,76 mln do 4,07 mln.

W lipcu liczba uchodźców w Polsce ponownie spadła do 971 080. Jednak dane za lipiec nie są jeszcze dostępne dla większości krajów UE, w tym Niemiec.

W opublikowanym na początku miesiąca raporcie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wyraził zaniepokojenie tendencjami wykazywanymi w statystykach.

„Polska gospodarka pilnie potrzebuje imigrantów, którzy chcą pracować, studiować i mieszkać w naszym kraju” – napisał ZPP, dodając, że po inwazji Rosji uchodźcy z Ukrainy obsadzili „tysiące wolnych miejsc pracy” w Polsce.

„Dziś uchodźcy coraz częściej wybierają inne kierunki, zachęceni ofertami z Niemiec i Kanady. Polska zaczyna przegrywać walkę o zatrzymanie ich na naszym rynku” – dodali.

„Należy też pamiętać, że po zakończeniu wojny wiele osób nadal mieszkających i pracujących w Polsce powróci do swoich domów na Ukrainie. Spowoduje to poważne trudności na naszym rynku pracy.

Przed ubiegłorocznym napływem ukraińskich uchodźców, Polska doświadczyła niespotykanej dotąd fali imigracji. Od pięciu lat swojej działalności wydaje pierwsze w UE pozwolenia na pobyt migrantom spoza UE.

READ  Polski premier i lider partii rządzącej wysyłają sprzeczne sygnały w sprawie reformy sądownictwa

W 2022 r. liczba zarejestrowanych pracowników zagranicznych w Polsce po raz pierwszy przekroczyła milion, co oznacza wzrost w skali roku o 22%. Większość tych pracowników to Ukraińcy.

Jednak przy historycznie niskim poziomie bezrobocia i kurczącym się, starzejącym się społeczeństwie Polska w dalszym ciągu boryka się z niedoborami siły roboczej w wielu branżach.

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), aby utrzymać obecną relację liczby ludności w wieku produkcyjnym do liczby emerytów, Polska będzie musiała w ciągu najbliższej dekady przyciągnąć prawie dwa miliony pracowników migrujących.

„Gdyby w naszym kraju nie było uchodźców, firmy reprezentujące różne branże miałyby bardzo poważne problemy nie tylko z rozwojem, ale i utrzymaniem dotychczasowego poziomu działalności” – powiedziała Simone Witkowski, dyrektor forum pracy ZPP.

W swoim najnowszym raporcie ZPP wezwał rząd do poprawy praktyk w zakresie zatrudniania pracowników-uchodźców i wyjaśnienia ich statusu prawnego w kraju.

„Proponowane rozwiązania prawne wydają się zbyt skomplikowane” – stwierdził organ w części swojego raportu zawierającej zalecenia. „Reakcja ustawodawcy na potrzeby uchodźców jest opóźniona, co powoduje niepewność nie tylko wśród obywateli Ukrainy, ale także wśród pracodawców”.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Olga Strachna/Flickr (poniżej CC BY-NC 2.0)