Polska będzie miała w tym roku najwyższy poziom inflacji spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale także wspólnie trzeci najwyższy wzrost PKB, według nowych prognoz Komisji Europejskiej. Z danych wynika również, że Polska miała w ubiegłym roku łącznie najwyższą inflację w UE.
Ceny konsumpcyjne w 2022 roku wzrosną w Polsce o 6,8%, przewiduje komisja, znacznie powyżej ogólnounijnej wartości 3,9%. Kolejne najwyższe wskaźniki inflacji są na Litwie (6,7%) i Słowenii (6,4%), a najniższe na Malcie (2,1%), Portugalii (2,3%) i Danii (2,5%).
Z danych Komisji wynika również, że poziom inflacji w Polsce w 2021 r., wynoszący 5,2%, był łącznie najwyższy w bloku, obok Węgier. Wskaźnik dla całej UE wyniósł 2,9%. Prognoza na 2023 rok pokazuje, że Polska ma drugą najwyższą stopę inflacji w UE, 3,8%, za Bułgarią (3,9%).
W nowych prognozach PKB Komisja przewiduje, że w tym roku polska gospodarka wzrośnie o 5,5%. To mniej niż Malta (6,0%) i Hiszpania (5,6%), i na tym samym poziomie co Irlandia, Portugalia i Węgry. Przewiduje się, że gospodarka UE jako całość wzrośnie o 4,0%.
Komisja zwróciła również uwagę, że w IV kwartale 2022 r. Polska odnotowała najwyższy wzrost PKB w bloku spośród krajów, dla których dostępne są dane. To „potwierdziło” [Polish] odporność gospodarki pomimo powtarzających się fal COVID-19 i zakłóceń w łańcuchach dostaw ”, napisał.
„Gospodarka polska” [is] z powrotem do ścieżki produkcji sprzed pandemii… z inwestycjami i zapasami silnie rosnącymi w obliczu ożywienia w produkcji ”- dodała komisja. Ostrzegł jednak, że „rosnące koszty życia prawdopodobnie zmniejszą siłę nabywczą”.
polski ostatnie poziomy inflacji były najwyższe, jakie kraj widział od ponad dwóch dekad. W odpowiedzi rząd wprowadził szereg środków mających złagodzić cios rosnących cen, w tym: obniżenie lub zniesienie podatku VAT na wielu produktach, a także na wielu innych ulgi podatkowe i ulgi specjalne.
Ale Polska opublikowała również dobre dane gospodarcze, z: Ekonomista niedawno ocenił go jako posiadający szósta najsilniejsza gospodarka podczas pandemii wśród 23 bogatych krajów.
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla wielu publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, EUobserwator oraz Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.