Polska będzie miała w tym roku najwyższy poziom inflacji spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale także wspólnie trzeci najwyższy wzrost PKB, według nowych prognoz Komisji Europejskiej. Z danych wynika również, że Polska miała w ubiegłym roku łącznie najwyższą inflację w UE.
Ceny konsumpcyjne w 2022 roku wzrosną w Polsce o 6,8%, przewiduje komisja, znacznie powyżej ogólnounijnej wartości 3,9%. Kolejne najwyższe wskaźniki inflacji są na Litwie (6,7%) i Słowenii (6,4%), a najniższe na Malcie (2,1%), Portugalii (2,3%) i Danii (2,5%).
Z danych Komisji wynika również, że poziom inflacji w Polsce w 2021 r., wynoszący 5,2%, był łącznie najwyższy w bloku, obok Węgier. Wskaźnik dla całej UE wyniósł 2,9%. Prognoza na 2023 rok pokazuje, że Polska ma drugą najwyższą stopę inflacji w UE, 3,8%, za Bułgarią (3,9%).
W nowych prognozach PKB Komisja przewiduje, że w tym roku polska gospodarka wzrośnie o 5,5%. To mniej niż Malta (6,0%) i Hiszpania (5,6%), i na tym samym poziomie co Irlandia, Portugalia i Węgry. Przewiduje się, że gospodarka UE jako całość wzrośnie o 4,0%.
Komisja zwróciła również uwagę, że w IV kwartale 2022 r. Polska odnotowała najwyższy wzrost PKB w bloku spośród krajów, dla których dostępne są dane. To „potwierdziło” [Polish] odporność gospodarki pomimo powtarzających się fal COVID-19 i zakłóceń w łańcuchach dostaw ”, napisał.
„Gospodarka polska” [is] z powrotem do ścieżki produkcji sprzed pandemii… z inwestycjami i zapasami silnie rosnącymi w obliczu ożywienia w produkcji ”- dodała komisja. Ostrzegł jednak, że „rosnące koszty życia prawdopodobnie zmniejszą siłę nabywczą”.
polski ostatnie poziomy inflacji były najwyższe, jakie kraj widział od ponad dwóch dekad. W odpowiedzi rząd wprowadził szereg środków mających złagodzić cios rosnących cen, w tym: obniżenie lub zniesienie podatku VAT na wielu produktach, a także na wielu innych ulgi podatkowe i ulgi specjalne.
Ale Polska opublikowała również dobre dane gospodarcze, z: Ekonomista niedawno ocenił go jako posiadający szósta najsilniejsza gospodarka podczas pandemii wśród 23 bogatych krajów.
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla wielu publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, EUobserwator oraz Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35