30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Naprawdę fajny moment”, gdy nowy teleskop kosmiczny NASA przechwytuje pierwsze światło gwiazdy i robi selfie

„Naprawdę fajny moment”, gdy nowy teleskop kosmiczny NASA przechwytuje pierwsze światło gwiazdy i robi selfie

Cape Canaveral na Florydzie (AFP) – Nowy teleskop kosmiczny NASA uchwycił swoje pierwsze światło gwiazd, a nawet zrobił selfie ze swojego gigantycznego złotego lustra.

Po półtora miesiąca misji wszystkie 18 części zwierciadła głównego w Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba działa prawidłowo, poinformowali w piątek urzędnicy.

Pierwszym celem teleskopu była jasna gwiazda odległa o 258 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

„To był naprawdę fajny moment” – powiedział Marshall Perrin z Space Telescope Science Institute w Baltimore.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy sześciokątne części lustra – każda o wielkości stolika do kawy – zostaną wyrównane i skupione jako jeden element, co pozwoli na rozpoczęcie obserwacji naukowych do końca czerwca.

Utworzono „selfie” przy użyciu niestandardowego obiektywu do obrazowania źrenicy w narzędziu NIRCam, który jest przeznaczony do przechwytywania obrazów części zwierciadła głównego, a nie obrazów przestrzeni.

Obserwatorium Podczerwone warte 10 miliardów dolarów – następca starego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a – będzie poszukiwać światła z pierwszych gwiazd i galaktyk, które powstały we wszechświecie prawie 14 miliardów lat temu. Zbada również atmosfery obcych światów pod kątem wszelkich możliwych oznak życia.

NASA odkryła paraliżujący defekt w lustrze Hubble’a dopiero po jego wystrzeleniu w 1990 r. Minęły ponad trzy lata, zanim astronauci poruszający się w kosmosie mogli skorygować nieostre widzenie teleskopu.

Feinberg powiedział, że chociaż z Webbem wszystko wygląda jak dotąd dobrze, inżynierowie powinni być w stanie wykluczyć wszelkie poważne defekty lustra do przyszłego miesiąca.

Pozłacane lustro Webb Mirror o długości 21 stóp (6,5 m) jest największym, jakie kiedykolwiek wystrzelono w kosmos. Kamera na podczerwień na teleskopie przechwyciła obraz zwierciadła, podczas gdy jeden z klipów wpatrywał się w docelową gwiazdę.

Reakcja była w zasadzie „święta krowa”, powiedział Feinberg. ”.

Po 20 latach realizacji projektu „jest niesamowicie satysfakcjonujące”, że wszystko działa tak dobrze, powiedziała Marcia Rickey z University of Arizona, kierownik naukowy kamery termowizyjnej.

Webb wystartował z Ameryki Południowej w grudniu iw zeszłym miesiącu dotarł do dokładnej lokalizacji oddalonej o 1,6 miliona kilometrów.

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.