3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska może podjąć próbę ekstradycji starszego nazisty, którego Kanada przypadkowo uhonorowała

Polska może podjąć próbę ekstradycji starszego nazisty, którego Kanada przypadkowo uhonorowała

98-letni nazista Jarosław Hanka otrzymuje owację na stojąco po przypadkowym uhonorowaniu go w parlamencie Kanady.
Parlament

  • Parlament Kanady przypadkowo uhonorował 98-letniego byłego nazistowskiego żołnierza z czasów II wojny światowej.
  • Jarosław Hanka był przedstawiany jako „bohater ukraiński i bohater kanadyjski”, ale później okazało się, że walczył w Waffen-SS.
  • Polski minister twierdzi teraz, że „podjęto kroki” w celu ekstradycji staruszka.

Polski minister powiedział we wtorek, że „podjął kroki” w celu rozpoczęcia postępowania ekstradycyjnego 98-letniego nazisty, który w weekend został przypadkowo uhonorowany w parlamencie Kanady.

Anthony Rota, przewodniczący kanadyjskiej Izby Gmin, w ubiegły piątek uznał Jarosława Hankę za „bohatera ukraińskiego i bohatera kanadyjskiego” i powiedział: „Dziękujemy mu za jego służbę”.

Do Hanki dołączyli kanadyjscy prawodawcy i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski – który tego dnia wygłaszał przemówienie w parlamencie – gdy salutował i machał z galerii. Jednak wkrótce potem wyszło na jaw, że Hanka podczas II wojny światowej walczyła w nazistowskiej jednostce wojskowej Waffen-SS Galicja.

Rota przeprosił za zaproszenie do parlamentu Hanki ze swojego okręgu wyborczego.

„Jest mi bardzo przykro, że uraziłem tak wiele osób moimi gestami i komentarzami” – powiedział w poniedziałek marszałek. Według CBŚ. „To wysiłek w całości mój własny. Chcę państwu powiedzieć, że nie jest moim zamiarem przynoszenie wstydu tej Izbie”.

Minister edukacji Przemysław Czarnek określił te wydarzenia jako „skandaliczne”. Pisanie w X „Zajmowali się honorowaniem w obecności prezydenta Zełenskiego, Żyda, członka zbrodniczej nazistowskiej organizacji galicyjskiej SS”.

„Podjąłem kroki w celu ekstradycji tej osoby do Polski” – dodał Czarnek.

READ  Polska „wydala nielegalnych imigrantów na Białoruś”